Фундамент приватного будинку або котеджу – це найважливіша опорна частина всієї будови, від якої безпосередньо залежить його довговічність.

Приватні будинки та котеджі потребують міцного фундаменту, щоб виключити ймовірність просідання при зниженні щільності ґрунту під час рясних дощів або весняного танення снігу. Будівництво бетонної основи для будівель вимагає ретельної підготовки: необхідно викопати котлован, встановити опалубку, виготовити або купити готовий бетонний розчин і, власне, виконати роботи по його заливці з дотриманням технології.

Марка бетону для фундаменту

Який потрібен бетон для фундаменту? Конкретна марка бетону визначається на основі багатьох факторів:

  • від ваги майбутнього будинку;
  • опорної здатності ґрунту на ділянці;
  • рівня ґрунтових вод;
  • наявність підвалу або повноцінного цокольного поверху.

Для заливки фундаменту найбільш часто застосовуються бетони М200, М250, М300 і М350.

Типи фундаменту для приватного будинку

В основному при будівництві індивідуальних будинків використовують два типи фундаменту: плитний і стрічковий.

Перший варіант – це монолітна плита, витоговлена з бетону або залізобетону, яка є основою  для зведення майбутніх стін. Вона може бути заглибленого і незаглибленного типу, з ребрами жорсткості, “шведська плита”. Кожен різновид має свої особливості, плюси й мінуси.

Але найпопулярнішим в малоповерховому будівництві все одно є стрічковий фундамент. Хоча він і вимагає виконання підготовчих земляних робіт, стрічковий фундамент вважається найбільш надійним варіантом для кам’яних, цегельних, блокових, керамзо-, і шлакобетонних будинків. Він здатний витримати значну вагу стін, рівномірно розподіливши її по всьому периметру.

Для стрічкових споруд оптимально підходить бетон М300. Однак, крім марки суміші, слід враховувати також і інші показники.

Як виготовляється бетон

Виготовлення бетону різних марок виконується по одній і тій самій схемі. Основними складовими даного матеріалу виступають такі компоненти:

Цемент вступає в ізотермічну реакцію з водою, що неодмінно веде до його гідратації й застигання. Таким чином, ця суміш є основним матеріалом бетону. У ролі скелета виступають такі компоненти, як пісок і міцний щебінь. Внаслідок своєї високої природної міцності, поєднання даних матеріалів в монолітній конструкції оберігають фундамент від появи в ньому тріщин і подальшого просідання. Міцність щебеню поглинає все навантаження на себе, поки бетон повністю не застигне.

Загальні поняття про технічні характеристики бетону

Як правило, бетон високих марок має максимальну щільність. А чим бетон для фундаменту щільніше, тим вище його міцність за умови, що була витримана технологія виготовлення і не було відхилень від оптимального температурного режиму. Отже, чим більше розрахункова маса майбутнього котеджу, тим міцніший потрібен бетон. З того, яка марка бетону використовувалася для фундаменту, випливає рівень морозостійкості та не менш важлива властивість – водостійкість. Щільність має пряме відношення до цих параметрів. Конструктивно бетон для заливки фундаментів з високою щільністю має менше пор, через які проникає волога. Відповідно, чим менше вологи проникає в його конструкцію, тим вище показники морозостійкості матеріалу.

Залежність морозостійкості від пористості бетону обумовлена тим, що наявна волога замерзає і відтаює при коливаннях температури. Цей процес призводить до руйнування бетону, а тому, чим менше вологи, тим більше циклів замерзання і відтаваюння він здатний витримати. Також при будівництві підвальних поверхів слід враховувати, що потрібно марка бетону для фундаменту приватного будинку з найбільшою щільністю, щоб виключити проникнення вологи всередину через стіни через високу пористість. Менш міцний бетон, який має низьку щільність, використовується, якщо виключити його контакт з ґрунтом зовні, внаслідок спеціальних гідроізоляційних матеріалів.

Марки та характеристики

З вищесказаного зрозуміло, що чим вища марка бетону на фундамент, тим краще його морозостійкість, міцність, вологостійкість і швидкість дозрівання. Щоб зрозуміти взаємозв’язок всіх цих параметрів, наведемо загальні характеристики матеріалу у таблиці.

Марка Клас Міцність, кгс/кв.см Стійкість до морозу, F Водостійкість, W Рухливість, П Призначення
100 В7,5 98 100 4 П2 Найнижчі показники міцності та водостійкості. Тому застосовується для господарських будівель невеликої маси (грубка, гараж або сарай).
150 В10, В12,5 131164 100 4 П2 Легкий фундамент під невеликі споруди, доріжки для пішоходів, рівні майданчики та ін.
200 В15 196 200 6 П2, П3, Запасу міцності вистачає на залізобетонні пояси. З такого бетону виготовляють плити перекриття. Також застосовується при каркасно-щитовій технології будівництва будинків.
250 В20 262 200 6 П2, П3, Міцний бетон з низькою пористістю дозволяє зводити будинки заввишки до трьох поверхів.
300 22,525 295327 300 8 П2, П3, П4 Для будинків і споруд висотою до 5 поверхів. Широко використовується для будівництва доріг, розрахованих на високе навантаження. Тротуарна плитка, залізобетонні труби й міжповерхові перекриття теж виготовляються з цієї марки бетону.
350 2527,5 327360 300 8 П2, П3, П4 Оптимальний варіант для будівництва будівель складної конструкції та житлових будинків з важкою масою.
400 30 393 300 10 П2, П3, П4 Використовується при будівництві багатоповерхових будинків, оскільки витримує високі навантаження внаслідок рівномірного їх розподілу.

Виходячи з наведеної таблиці, стає зрозуміло, який бетон потрібен для будівництва фундаменту будинку. Зазвичай в приватному секторі, згідно з заводськими характеристиками, достатньо бетону М250, М300, але з подальшою гідроізоляцією. Однак існують і інші чинники, які можуть вплинути на вибір, розглянемо їх нижче.

Розрахункове навантаження на фундамент

Вважається найважливішим параметром, оскільки навантаження від маси майбутньої споруди здатне зруйнувати бетон, якщо у нього низький запас міцності. Тому не рекомендується при зведенні будинків висотою в кілька поверхів, а також в монолітному будівництві, використовувати бетон нижче марки М300 з класом міцності менше ніж 25. Абсолютно точний розрахунок маси виконати неможливо, але якщо скласти сумарну вагу і кількість будівельних матеріалів, що використовуються, то вийде наближений розрахунок, до якого необхідно додати 20-30% міцності.

Характеристика ґрунту

Найнадійніші піщані та скельні типи грунтів практично не дають осідання, а тому на них будують фундамент з бетону М150. В інших випадках застосовується М200 і вище. Якщо ґрунт являє собою глину або суглинок, то використовувати рекомендується бетон мінімум М300. Це обумовлено пучинистістю глини, через що обсяг її збільшується при зниженні температури. Як наслідок, підвищується навантаження. Тому фундамент на ґрунтах такого типу повинен мати хороший запас міцності.

Розрахунок кількості розчину

Коли складається кошторис витрат матеріалів, розраховується обсяг бетону на фундамент. Порахувати його можна самостійно, виконавши всі розрахунки, але спеціальний калькулятор розрахунку бетону для фундаменту практичніше. Для прорахунку потрібно ввести такі дані:

  • марка зазначеного в проекті бетону;
  • довжина, товщина, висота, ширина стрічки.

Отримавши ці дані, калькулятор порахує, скільки кубів марочного бетону потрібно на фундамент. Це дозволить замовити його оптимальний обсяг.

Напишіть коментар