Фундамент – критично важливий елемент будь-якої будівлі, оскільки він є основою і зазнає великих навантажень протягом усього терміну експлуатації. Серед негативних факторів, що впливають на стан фундаменту, окремої уваги заслуговує вода, яка може проникати всередину будівельних матеріалів і спричиняти їх руйнування. У зв’язку з цим важливо знати, що таке гідроізоляція фундаменту і як вона захищає фундамент будинку від вологи. При правильному виборі матеріалу і дотриманні технології зростає термін служби будівлі, а людям, що там проживають, буде комфортно як влітку, так і взимку.

Навіщо потрібна гідроізоляція для фундаменту

Деякі будівельні матеріали мають унікальні властивості, і бетон – не виняток. Навіть якщо вода впливає на нього безупинно, матеріал від цього ставатиме лише міцніше. Однак гідроізоляція для фундаменту всеж важлива, тому що через певний час волога може спричинити досить серйозні наслідки:

 • Невід’ємною частиною будь-якого фундаменту є металева арматура – ​​спеціальний каркас зі сталевих прутів. Якщо волога постійно контактуватиме з ними, це призведе до виникнення корозії. Через це метал може збільшуватися у розмірі майже в 3 рази від початкового розміру. Щоб цього не відбувалося, власники будинків використовують різноманітні види гідроізоляції фундаменту.
 • Існує поняття, яке називається капілярним підсмоктуванням вологи. Проникаючи у структуру бетону, вода поступово підіймається. Через це стіни будуть вологими, що може призводити до розмноження грибка.
 • У процесі замерзання вода збільшується у розмірах. Через це бетон руйнується зсередини, проте помітити таку проблему нелегко. Змінний вплив перепаду температур спричиняє поступове руйнування будматеріалу.

Гідроізоляція під фундамент важлива і тому, що на бетон можуть впливати ґрунтові води. У цьому випадку небезпеку несуть різноманітні кислоти та солі, оскільки вони агресивно впливають на будматеріал. Через них бетон починає поступово обсипатися і втрачати міцність.

Гідроізоляція на фундамент: різновиди

Існує кілька типів гідроізоляції, які поділяються на категорії залежно від їх розташування щодо основи:

Горизонтальна гідроізоляція фундаменту. Є чудовим рішенням, коли необхідно відсікти капілярне підсмоктування вологи між будматеріалами. Такі ізоляційні роботи можуть проводитись на будь-якому фундаменті, незалежно від його типу.

Вертикальна гідроізоляція фундаментів. Відмінно захищає будматеріал від впливу вологи, що знаходиться у ґрунті. Під час робіт можуть застосовуватись: обмазування, рулонні матеріали або їх комбінації. Додатково можна використовувати геотекстиль або полімерні плити, які забезпечать максимальний захист від вологи.

Обклеювальна гідроізоляція фундаменту

При таких ізоляційних роботах зазвичай віддають перевагу рулонним матеріалам, ключовим компонентом яких є бітумна сполучна речовина. Всі вони поділяються на категорії в залежності від способу застосування:

 • Наплавлена – такі матеріали попередньо нагріваються до дуже високої температури. Бітумна гідроізоляція фундаменту виконується за допомогою приклеювання до оброблювальної поверхні.
 • Приклеювальна – як випливає з назви, їх просто клеять на основу. Клейовий шар при цьому не передбачений, оскільки зчеплення здійснюється з допомогою використання спеціальної бітумної мастики.
 • Самоклеюча – при використанні такої обклеювальної гідроізоляції не застосовуються бітумні мастики та не потрібна дія високих температур. Матеріал має спеціальний шар на клейовій основі, внаслідок якого забезпечується зчеплення з бетоном.

Виконувати таку ізоляцію можна за допомогою руберойду. Це популярний матеріал, який характеризується раціональним співвідношенням ціни та якості.

В окремих випадках здійснюється гідроізоляція фундаменту бітумною мастикою. Йдеться про полімерні матеріали, основою яких є склотканина або поліестер, просочені бітумом. Це дуже якісний та досить довговічний матеріал, єдиним мінусом якого є висока вартість. Слід зазначити, що полімерні матеріали обклеювального типу можна наносити навіть поверх старої гідроізоляції, наприклад, під час ремонту. Це не вплине на властивості нового шару.

Обмазувальна гідроізоляція фундаментів

Найчастіше для такої гідроізоляції застосовують спеціальні рідкі сполуки. Їх наносять на робочу поверхню спеціальним інструментом, наприклад, валиком. Найчастіше роблять це у 2-3 шари, щоб покриття було найбільш довговічним.

Як правило, обмазувальна гідроізоляція для фундаменту виконується бітумно або просто полімерними смолами. Крім того, допускається використання різноманітних мастик на бітумно-гумовій основі. Існують також рідкі суміші, у складі яких є різноманітні додаткові добавки. Як правило, вони роблять матеріали більш стійкіми до низьких температур, проте це відбивається і на вартості такої гідроізоляції.

Проникна гідроізоляція фундаменту

Така гідроізоляція користується популярністю у тих людей, які хочуть ґрунтовно розв’язати проблему з надмірною вологою, а також забезпечити надійний захист бетонної основи від води.

Проникна гідроізоляція для фундаменту передбачає покриття оброблюваної поверхні спеціальними засобами. Їхня особливість у тому, що вони проникають у пори бетону приблизно на глибину 150 мм.

У більшості ситуацій проникну гідроізоляцію застосовують разом з іншими, наприклад, з обклеювальною. Це дозволяє надійно захистити будову від негативного впливу вологи навіть у найскладніших умовах.

Рулонна гідроізоляція фундаменту

Відповідно до назви, рулонна гідроізоляція для фундаменту здійснюється за допомогою:

 • пергаміну;
 • руберойду;
 • склотканини;
 • склоізолу;
 • а також різноманітних поліестерових матеріалів.

Такі гідроізоляційні роботи дозволяють забезпечити надійний захист фундаменту від ґрунтових вод та інших зовнішніх впливів. Всі заходи з гідроізоляції мають проводитися тільки при плюсовій температурі, а поверхні, що обробляються, повинні бути ідеально сухими. Навіть невелика кількість вологи призведе до того, що гідроізоляція фундаменту рулонними матеріалами швидко прийде в непридатність через погану зчепність з бетоном.

Штукатурна гідроізоляція фундаменту

Такі роботи можна формально віднести до обмазувального різновиду, проте замість мастик на бітумній основі перевагу віддають різноманітним фарбам та штукатуркам. Слід зазначити, що проведені роботи зберігають свої гідроізоляційні властивості понад 5 років за найсприятливіших умов.

Однак у штукатурної гідроізоляції є дві важливі переваги: ​​легкість та швидкість нанесення матеріалу. Тобто це відмінний варіант для ситуацій, коли потрібно в стислий термін і за обмеженого бюджету здійснити гідроізоляцію фундаменту.

Ін’єкційна гідроізоляція фундаментів

Завдяки такому способу можна повністю відмовитись від проведення будь-яких земляних робіт. Ін’єкційна гідроізоляція фундаментів передбачає введення ін’єкторів безпосередньо в будматеріал. Згодом через них подається гідроізоляційний склад, що надалі захищає основу від вологи.

Як розчин можуть застосовуватися:

 • акрилові гелі;
 • всілякі смоли;
 • полімерні матеріали;
 • піни;
 • гума тощо.

Монтована гідроізоляція фундаментів

Один із найбільш ефективних способів захистити фундамент будовівлі від вологи. Гідроізоляція фундаментів, що монтується, передбачає використання спеціальних матеріалів, які механічно закріплюють на робочій поверхні. Це вдале рішення для різних ситуацій. Наприклад, такі ізоляційні роботи будуть потрібні, якщо будівля постійно піддається впливу ґрунтових вод, особливо коли у них дуже великий натиск.

Необхідно додати, що монтована гідроізоляція фундаментів також захищає фундамент від механічного впливу, наприклад, різних зсувів ґрунту. Як ізоляційний матеріал можуть застосовувати не тільки профільні стрічки, але й сталеві або пластмасові листи, а також полімерні вироби.

Слід зазначити, що у кожного їз методів є свої сильні та слабкі сторони. Щоб зробити правильний вибір, потрібно звернутися за консультацією до досвідчених фахівців, які проводитимуть гідроізоляційні роботи.

Напишіть коментар