Бетон набув широкого поширення завдяки своїй універсальності.

Це той матеріал, склад якого можна контролювати, адаптуючи тим самим його під вирішення різних завдань. В процесі виготовлення бетону можна задавати йому такі технічні характеристики, як:

  • міцність;
  • водонепроникність;
  • морозостійкість;
  • рухливість;
  • щільність та інше.

Зміна одного з перерахованих вище параметрів змінює властивості бетону. Тому його відповідність проєктним технічним характеристикам необхідно контролювати. Для цього виконують контроль якості бетону після його виготовлення або беруть проби сухої суміші перед тим, як взяти її в роботу. Це дозволяє визначити, чи була витримана технологія і чи відповідає використана сировина належній якості.

Необхідність контролю обумовлена ​​тим, що всі несучі конструкції, побудовані з бетону, розраховані на певне проєктне навантаження. Якщо перевірка якості бетону виявить показники міцності, які нижче проєктних, несучі конструкції не прослужать визначений їм термін. Вони будуть руйнуватися не тільки під впливом навантаження, але і від таких зовнішніх факторів, як волога і перепади температури. Перевірку бетону потрібно виконувати для всіх проєктів, починаючи від фундаменту під житловий будинок і закінчуючи залізобетонними будівлями промислового значення. Розглянемо, як виконується контроль міцності бетону, і чому він повинен відповідати ДСТУ.

Коли виконують контроль якості бетону

Через те, що матеріал досягає проєктної міцності через 28 днів, після закінчення цього терміну виконується перевірка бетону на якість. Є деякі винятки, які стосуються збірно-монолітних і збірних конструкцій. Для них перевірка бетону на якість виконується через 28 днів або під час здачі об’єкта в експлуатацію, якщо приймання виконується до того, як будівля набере проєктну міцність. Якість матеріалу монолітних конструкцій перевіряється, коли знімається опалубка або споруда навантажується. Перевірка може виконуватися і на більш ранніх термінах. Якщо результат покаже, що бетон затвердів більш ніж 90%, оцінка якості може не проводитися після закінчення 28 днів або під час здачі об’єкта в експлуатацію.

Позаплановий контроль якості виконується в тих випадках, коли відбувається пошкодження несучих конструкцій. Для цього проводиться експертиза незалежними організаціями. Існує способи аналізу з відбором зразків та неруйнівні, при цьому методика визначення міцності бетону відрізняється. Крім того, неруйнівних методів набагато більше. Розглянемо, як здійснюється контроль якості бетону різними методами.

Руйнівні методи контролю міцності бетону

Щоб виконати експертизу руйнівним методом, необхідно з готової будівельної конструкції випиляти керни, використовуючи алмазний бур, і провести контроль якості. Можна піти і більш простим шляхом, коли виконують контроль якості бетонної суміші до того, як вона буде використана. Для цього з кожної виготовленої партії сухої суміші відбирають проби. З них виготовляють бетон у формі кубиків, і коли вони тверднуть в умовах, наближених до будівельного майданчика, впливають на них пресом. Коли кубики руйнуються, фіксується зусилля, яке на них чиниться, що дозволяє визначити їх міцності якості. На вирізані з готової конструкції керни теж впливають пресом, визначаючи міцність за таким же принципом. Діаметр кернів аналогічний розмірам кубиків, виготовлених з відібраної суміші. Вони становлять 10, 15, 20 і 30 сантиметрам.

Неруйнівні методи контролю якості бетону

Як говорилося вище, існує кілька способів перевірки без руйнування готової конструкції. Це значно економить витрати часу і сил, оскільки експертиза виконується за місцем об’єкта. Розглянемо кожен спосіб детально.

Сколювання ребра

Щоб виконати аналіз таким методом, необхідно відколоти від бетонної конструкції невеликий шматок ребра. При цьому прикладається певне зусилля, яке фіксується, відштовхуючись від цього значення визначається міцність конструкції. Такий  спосіб неруйнівного контролю якості бетону не підходить для густоармованих конструкцій маленької товщини.

Вирівнювання анкерів

Для даного методу потрібно анкер. У бетоні для нього необхідно просвердлити отвір, куди він вклеюється за допомогою спеціального клею. Після того, як клей повністю полімеризується, виконується вирівнювання анкера і фіксується прикладене зусилля. Такий неруйнівний контроль міцності бетону дозволяє визначити якість навіть густоармованих конструкцій.

Відрив дисків

Цей спосіб передбачає НЕ вирівнювання, а виривання анкера. На бетонну поверхню за допомогою епоксидної смоли клеїться металевий диск. Після застигання клею диск відривається від стіни зі шматком бетону, а прикладене при цьому зусилля фіксується. Додатково пресом перевіряють міцність вирваного шматка бетону.

Молотки Фізделя і Кашкарова

Молоток Фізделя працює за принципом механічного впливу. По бетону наноситься удар молотком, після чого в матеріалі залишається лунка. Оскільки вимірювання виконуються десятими частками міліметра, для більш високої точності роблять до 12 лунок і обчислюють середній арифметичний діаметр. Отримане значення порівнюється з тарировочною кривою, щоб розрахувати реальну міцність бетону.

Контроль міцності бетону неруйнівним методом з використанням такого пристрою, як молоток Кашкарова, теж заснований на механічному впливі. Але принцип дослідження відрізняється від аналогічного пристрою Фізделя тим, що лунка наноситься ударним механізмом не тільки на випробувану поверхню, але і на спеціальний еталонний стрижень. Отримані відбитки порівнюють, щоб визначити, чи відповідає міцність бетону проєктній чи ні. Незалежно від того, який саме молоток використовується, перед початком перевірки необхідно очистити поверхню бетону від шпаклівки, фарби та тинькування

Ультразвуковий метод контролю міцності бетону

Цей метод контролю можливий завдяки зв’язку між щільністю матеріалу і швидкістю поширення в ньому ультразвукових хвиль. Щоб виконати перевірку, необхідний спеціальний прилад, в конструкції якого електронний блок і датчики. Такий прилад дозволяє визначити щільність матеріалу за двома схемами:

  1. Швидкість, з якою хвиля проходить через конструкцію.
  2. Час проходження хвилі через бетон.

Ультразвукова хвиля через бетонну конструкцію проходить в супроводі перешкод. Тому ультразвуковий прилад має у своїй конструкції фільтри аналогового і цифрового типу. Завдяки фільтрам перешкоди відокремлюються, і пристрій отримує чистий сигнал.

Якщо порівнювати ультразвуковий контроль якості бетону з неруйнівними методами механічного впливу, останні програють в точності. Всі розрахунки ультразвукового дослідження робляться на основі того, що чим вище щільність бетону, тим важче ультразвуковій хвилі подолати його. Відповідно, вона це робить з меншою швидкістю або навпаки, проходить матеріал швидко, якщо в ньому є порожні пори та тріщини, що не створює перешкод для хвилі та означає низьку якість бетону.

Ультразвуковий прилад можна використовувати двома способами: поверхневим і наскрізним. Останній спосіб найточніший, тому що датчики розташовуються з двох сторін бетонної конструкції. Недолік наскрізного контролю полягає в тому, що перевірку можна виконати тільки для лінійних конструкцій, таких як балки, ригелі, колони та ін. Поверхневий метод застосовується для контролю стінових панелей і плит, використовуваних для перекриття. В такому випадку датчики об’єднують й розташовують на несучій конструкції з одного боку.

Вибір методу контролю

З усього вищесказаного очевидно, що руйнівні методи контролю міцності бетону та ті, що не вимагають руйнування конструкції, не універсальні. Щоб безпомилково визначити якість бетону, рекомендується використовувати різні способи контролю. Зокрема, поєднання неруйнівних методів і ультразвукового дослідження дозволяє дати більш точну картину про відповідність бетонної конструкції проєктній міцності. Особливо це актуально при експертизі високоміцного бетону, тому що чим він міцніше, тим більше похибка ультразвукового приладу.

Напишіть коментар