Бетон — універсальний будівельний матеріал, який отримав широке поширення в усьому світі. Універсальність полягає в тому, що на стадії виготовлення розчину можна надавати різні властивості, в залежності від потреб. Властивості матеріалу визначаються за такими параметрами, як міцність, вологостійкість, морозостійкість, щільність і також рухливість бетону. Останній параметр стосується не кінцевої продукції, а рідкого розчину. Цей параметр визначає текучість бетонної суміші або, іншими словами, її густину і пластичність. Чим гірше текучість матеріалу, тим менша пластичність бетонної суміші, в результаті вона не може заповнити форму й арматуру під своєю вагою. Щоб виключити утворення пор і раковин в застиглому бетоні, розчин укладають за допомогою віброподушки, що дозволяє заповнити всі порожнечі шляхом видавлювання повітря назовні.

Марки рухливості бетону

Розрізняють всього п’ять марок, за якими визначається пластичність фундаменту та інших виробів з цього матеріалу, виходячи з його текучості.  Розглянемо, як рухливість бетонної суміші характеризується відповідно до класифікації за марками:

  • Рухливість бетонної суміші П1 характеризується практично повною відсутністю пластичності. Такі суміші застосовують для будівництва об’ємних споруд або виготовлення великих бетонних виробів. Заливка такої сумішшю неможлива без спеціального вібраційного устаткування.
  • Рухливість бетонної суміші П2 стосується малорухомих будівельних розчинів, пластичність яких трохи вище, ніж в аналогів марки П1. Але цього все ще недостатньо, щоб заливати розчин без вібраційного устаткування.
  • Рухливість бетонної суміші П3 також відноситься до малорухливих сумішей, але в деяких випадках може застосовуватися без вібраційного обладнання, якщо в конструкції бетонних виробів відсутні важкодоступні місця.
  • Рухливість бетонної суміші П4 має саме широке поширення, тому що підходить для заливки практично будь-яких виробів і фундаментів. Завдяки текучості досить її власної ваги, щоб заповнити  форму не залишаючи пор і повітряних раковин.
  • Марка пластичності П5 вважається найбільш рухомою, застосовується для заливки складних форм, оскільки завдяки високій текучості розчину, пластичності вистачає, щоб щільно заповнити  форму з її важкодоступними місцями.

Таким чином, використання тієї чи іншої марки визначається складністю форми, що заливають, й можливістю застосовувати вібраційне обладнання. При цьому варто зазначити, що найбільш міцна пластичність бетону у П1, оскільки в ньому найменша кількість води. При цьому не можна збільшувати рухливість суміші, додаючи в марки П1-П3 воду, тому що це знижує їхні характеристики. Рекомендується з самого початку замовляти бетон необхідної рухливості або додавати в нього спеціальні пластифікатори, що підвищують пластичність. Аналогічна ситуація й з пониженням рухливості шляхом додавання в уже готовий розчин цементу. Так теж робити не можна, тому що погіршується якість суміші через зміну кількості в’язкої речовини стосовно інших компонентів розчину.

Застосування за марками рухливості

Малорухливі бетони, що входять в перші три групи, мають в складі велику частку піску. Тому у них низька текучість і обмежена сфера використання. У більшості випадків такі бетони застосовуються для будівництва монолітних конструкцій, особливо сприятлива низька пластичність бетону для заливки фундаменту. При цьому обов’язково необхідно використовувати вібраційне обладнання. Високорухливі марки бетону четвертої та п’ятої групи отримали широке застосування при заливці виробів або опалубки з частим армокаркасом. Це може бути вузький фундамент або опорні колони.

Визначення рухливості бетонної суміші

Щоб вирішити це завдання, потрібен конус для визначення рухливості бетону, віскозиметр або спеціальні форми. Всі способи дозволяють з’ясувати рухливість бетону, але не всі можна виконати поза лабораторією. Тому найчастіше застосовується конус або дослідження в кубічних формах. Розглянемо кожен спосіб визначення окремо.

Металевий конус

Цей виріб має підставу діаметром 30, верхню частину 10 і висоту 30 сантиметрів. З боків передбачені ручки, щоб було зручніше працювати. Суть дослідження полягає в тому, що внутрішні стінки конуса змочуються водою, а потім його наповнюють розчином. Роблять це декількома шарами, і кожен з них ущільнюється. Надлишки суміші знімаються шпателем і форма перевертається. Потім вона знімається, а  конус з розчину, що залишився стоїть кілька хвилин. За цей час розчин просяде. Щоб визначити рухливість бетонної суміші, застосовується таблиця із зазначенням марки рухливості в залежності від зміни висоти.

Зокрема, якщо висота розчину через кілька хвилин зменшилася на 1-5 см, це марка рухливості П1. Осадка конуса бетону на 5-10 сантиметрів означає пластичність бетону П2, а 10-15 см – П3. Якщо розчин буквально розповзається в різні боки й висота його зменшується на 15-20 см, це рухливий розчин П4. Коли за результатами дослідження суміш розтікається і висота початкового бетонного конуса зменшується більш ніж на 20 сантиметрів, це означає пластичність бетону П5 і можливість використання його для заливки складних форм.

Дослідження за допомогою віскозиметра

Такий метод дослідження проводять в лабораторних умовах, якщо фракція щебеню в складі розчину становить 5-40 міліметрів. Будуть потрібні металевий конус і віброплита. Конус з розчину встановлюється на віброплиту, в нього встановлюється штатив з диском. Він використовується як прес, а на штативі нанесена контрольна позначка. Разом з віброплитою вмикається секундомір. Під впливом вібрації та власної маси, диск опускається, вдавлюючи в розчин штатив. Коли він зануриться в суміш до контрольної позначки, секундомір зупиняють і роблять висновки про рухливість розчину, виходячи з витраченого часу, помноженого на коефіцієнт 0,45. На великих будівельних об’єктах кожна нова партія бетону проходить таке дослідження.

Використання спеціальних кубічних форм

Для виконання такого дослідження з листового металу виготовляється ємність кубічної форми. Якщо в складі щебінь до 20 мм, металевий куб має боки по 10 сантиметрів. Якщо використовується щебінь фракції 20-70 мм, виготовити куб необхідно зі сторонами по 20 сантиметрів. Принцип дослідження полягає в тому, що форма ставиться на віброплиту, в ній розташовується розчин у вигляді конуса, як це робиться у вищенаведених способах. Секундомір з плитою одночасно починають працювати. Мета експерименту в тому, щоб конус зруйнувався і всі кути куба рівномірно заповнилися розчином. Отриманий відрізок часу необхідно помножити на коефіцієнт 0,7, щоб дізнатися реальну пластичність бетону.

Що впливає на марку рухливості бетону

Вище вже зазначалося, що добавка в бетон для рухливості рідини, а для її зменшення — цементу — це найпростіші способи вплинути на даний параметр, але ці методи мають недолік у вигляді зміни початкових властивостей бетону. При виготовленні даної будівельної суміші слід враховувати й такі фактори:

  • Використання гравію з гладкою поверхнею підвищує рухливість через більш низький коефіцієнт тертя розчину з опалубкою. Якщо не врахувати цей фактор, наприклад, очікуючи пластичність бетону П3, можна отримати П4.
  • Заповнювачі, що мають пилоподібні та глинисті включення, знижують рухливість. Але це не єдина причина відмовитися від таких наповнювачів, тому що дані включення негативно позначаються на якості кінцевої продукції.
  • Використання пуцоланового портландцементу з кремнеземистою присадкою сприяє більшій текучості, ніж в аналогічної суміші на основі звичайного портландцементу.

При заливці фундаменту з щебеневою подушкою, рухливість бетонної суміші П5 не підійде тому що через високу текучість розчин буде просочуватися між щебенем. Якщо для опалубки використовуються дощаті щити, високорухлива суміш теж не підійде, тому що вона буде просочуватися крізь щілини. Для такого розчину опалубка повинна бути герметичною, тому він в основному використовується на великих будівельних об’єктах.

Якщо дотримується технологія виготовлення, а пластичність бетону — П4 і не вище,  він підходить для укладання на подушку і заливку в дерев’яну опалубку. З такою маркою рухливості найлегше працювати, тому вона знайшла широке застосування в приватному будівництві. На жаль, коли будівництво ведеться в приватному секторі, часто рухливість бетону розраховується “приблизно”, без вищеописаних досліджень. В результаті застиглий бетон має повітряні раковини, особливо в районі арматури. Це знижує міцнісні характеристики виробу або споруди. Щоб виключити таку можливість, рекомендується купити готовий бетонний розчин з необхідною рухливістю в нашій компанії Каскад Бетон.

Наші переваги

Компанія Каскад Бетон пропонує широкий спектр продукції для сучасного будівництва. У нас представлені різні види цементно-піщаних розчинів, що мають різні властивості, включно з параметрами рухливості. Все це доступно в будь-яких об’ємах, оскільки наше підприємство оснащене сучасним обладнанням з автоматичними лініями. Це практично виключає людський фактор і, відповідно, позитивно впливає на якість кінцевої продукції. Найсуворіше дотримання технології та ретельний технічний контроль дозволяють враховувати всі наведені вище фактори, що впливають на рухливість розчину, і виготовляти бетон з пластичністю, що відповідають маркам від П1 і до П5.