Септик

Завдяки можливості організувати холодне водопостачання, приватний будинок можна обладнати великою кількістю побутової техніки: пральної і посудомийною машинами, душовою кабінкою та ін. Все це вимагає облаштування системи каналізації для відводу стоків в місця накопичення та очищення. Як правило, таким місцем є септик. У ньому брудна вода очищується природним чином. Сьогодні виробники пропонують пластикові та металеві септики, які легко встановити, але вартість їх не кожному по кишені. Щоб отримати недорогу очисну споруду, що має не меншу ефективність, компанія Каскад Бетон пропонує побудувати септик з бетонних кілець.

Особливість такого технічного рішення полягає в доступній вартості та можливості виконувати монтажні роботи самостійно. Для встановлення септика з бетонних кілець, достатньо вміти виконувати монтаж каналізаційних труб і знайти спосіб викопати яму, якщо монтажні роботи будуть протікати із залученням спецтехніки. Кільця встановлюються одне на одне, створюючи колодязь, який і буде очисною ємністю. Система, що включає кілька таких септиків, здатна очистити понад 2500 літрів стоків на добу. Цього достатньо для створення нормальних побутових умов для чотирьох осіб. Установка септика з бетонних кілець може починатися навіть після завершення будівництва будинку, оскільки зазвичай розташовуються дані споруди в садовій зоні, ближче до огорожі ділянки. Таке розташування обумовлено необхідністю періодичного очищування ємностей за допомогою ілососа.

Схема септика з бетонних кілець

Розрізняють три схеми будівництва, в залежності від кількості колодязів в системі. При цьому технологія монтажу кілець однакова, вони відрізняються тільки розмірами, тому що діаметр колодязя варіюється, виходячи з його призначення. Кожна схема пристрою септика з бетонних кілець має безліч позитивних сторін, тому розглянемо їх всі.

Відстійник накопичувач

Дана схема передбачає наявність всього одного колодязя. Його основне завдання полягає в тому, щоб накопичувати стоки. Дно ємності теж бетонується, за рахунок чого досягається герметичність, щоб рідина не йшла в ґрунт. Така конструкція септика з бетонних кілець не дозволяє очищати стоки. Коли рівень рідини досягає каналізаційної труби, необхідно викликати асенізатор і відкачувати її. Це фінансово невиправдане, а тому актуально дане технічне рішення тільки для невеликих будинків. Щоб знизити витрати на обслуговування такого септика, рекомендується будувати його якомога ширшим та глибоким. Тоді викликати асенізатор доведеться рідше.

накопитель

Двокамерна схема

Наявність двох колодязів помітно розширює можливості системи. Це обумовлено тим, що септик на дачі з бетонних кілець, маючи дві камери, може очищати рідину. У першому колодязі йде процес осідання твердої органіки на дно. Там вона поступово перетворюється в мул. Коли ємність заповнюється, через патрубок рідина переливається в другу камеру, звідки вона вбирається в ґрунт. При цьому вода проходить допоміжне очищення через гравій і пісок, розташовані на дні. Така фільтрація має низьку ефективність, а тому є ймовірність зараження ґрунту. Тому рекомендується будувати септик з бетонних кілець з трьома камерами.

Трикамерний септик

Трикамерний септик з бетонних кілець своїми руками вважається найефективнішим очисною спорудою. Наявність третього колодязя дозволяє додатково очистити рідину в другому відсіку, внаслідок осідання дрібних частинок на дно. Далі вода перетікає в третій колодязь, і там вже йде в ґрунт через піщано-гравійний матеріал. Таке технічне рішення дозволяє очистити рідину на 96% і вона стає безпечною для ґрунту.

Як правильно зробити септик з бетонних кілець: розрахунок обсягу

Як говорилося вище, для чотирьох осіб необхідний колодязь об’ємом приблизно 2500 літрів, що підтверджено технічними розрахунками споживання води за одну добу. В середньому споживання однією людиною води за добу – 200 літрів. Значить чотири людини будуть витрачати 800 літрів щодоби, але септики потрібно будувати з запасом  – втричі більше обсягів середньодобових стоків. Це обумовлено тим, що рідина повинна знаходитися в колодязях близько трьох днів, щоб процес очищення був завершений. Обсяг кожної камери септика відрізняється. Так, при наявності двох ємностей в системі, на першу камеру має припадати 2/3 загального обсягу. В системі з трьома камерами перша займає половину обсягу, а друга половина припадає на інші дві ємності.

Підготовка до будівництва

Для початку визначається місце, в якому буде знаходитися бетонний септик з кілець.

  • Якщо в ньому буде всього один відстійник накопичувач, слід розташувати його поруч з огорожею, але не ближче 3-х метрів. Цього достатньо, щоб асенізатор міг відкачати  рідину, не заїжджаючи на ділянку.
  • Система з трьох камер може розташовуватися поруч з будинком, оскільки не вимагає очищення, але не ближче ніж в 5 метрах.
  • Відстань до найближчих дерев – не менше 3 метрів.
  • Слід враховувати наявність поруч водойми, бо відстань до нього має бути не менше 30 м.
  • Коли на ділянці є колодязь питної води, слід розрахувати відстань до нього – близько 50 м, а до свердловини – 25 метрів.

Ці заходи потрібні, щоб уникнути випадкового зараження води в разі утворення витоку забрудненої  рідини.

Варто зазначити, що майданчик для будівництва повинен бути найвищою точкою на ділянці. Внаслідок цього в ємності не буде потрапляти зливова вода. Якщо кільця будуть встановлюватися вручну, їх необхідно розвантажити з машини навколо ділянки, де і буде проходити будівництво. Поруч потрібно підготувати сипучі матеріали для будівництва фільтраційного шару третього колодязя, а також для виготовлення бетонного розчину.

Будівництво септика з бетонних кілець

Особливістю такого технічного рішення є той факт, що септик своїми руками в приватному будинку з бетонних кілець можна побудувати без застосування спецтехніки (перекочувати й кантувати кільця можна удвох, чого достатньо, щоб виконати монтажні роботи). Попередньо копати котлован не потрібно, бо технологія передбачає поглиблення кілець в міру вилучення ґрунту. Для цього необхідно встановити перше кільце на майданчик, де буде майбутній колодязь. Витягуючи зсередини ґрунт, потрібно поступово заглиблюватися. Внаслідок цього кільце буде самостійно просідати вглиб під своєю вагою. Попередньо котлован викопується, якщо кільця будуть встановлюватися за допомогою спецтехніки.

Роблячи септик своїми руками з бетонних кілець, слід пам’ятати про його герметичність. Тому, зрівнявши верхню частину першого кільця з ґрунтом, необхідно обмазати його краю сполучною бетонним розчином і встановити наступне. Далі процес триває аж до останнього кільця, в залежності від глибини колодязя. Коли всі вони будуть встановлені, необхідно побудувати бетоноване дно, щоб брудна рідина не вбиралася на тій глибині, де ґрунт не промерзає. До нього підводиться каналізаційна труба нижче рівня промерзання ґрунту. Перелив до наступного колодязя теж встановлюється на такому ж рівні.

Тепер, знаючи як правильно встановити септик з бетонних кілець, аналогічно можна будувати другий колодязь, теж бетонуючи дно, якщо планується будувати третю камеру. Остання не вимагає будівництва дна, тільки піщано-гравійної подушки. Для будівництва дна в перших двох колодязях необхідна гравійна подушка товщиною 5 сантиметрів. Зверху на неї укладається арматура і заливається бетонний розчин товщиною 5 см. Цього достатньо, щоб дно було герметичним. Після застигання розчину, дно необхідно обмазати спеціальною мастикою, щоб була хороша гідроізоляція. Кожен колодязь розташовується глибше попереднього, тому що переливи повинні створювати вільний стік між камерами. Отвори, підготовлені в стінках кілець для переливів, після монтажу герметизуються будь-яким герметиком.

Рекомендується використовувати кришки перекриття для колодязів з оглядовим люком з бетону. Трикамерна система не вимагає асенізатора, але періодично потрібна чистка перших двох ємностей від мулу. Завдяки оглядовому люку, можна виконати ці роботи. Додатково в кришці роблять отвір, що має діаметр не менше 10 сантиметрів для установки в нього пластикової труби, яка виконує роль душніка. Вона необхідна в перших двох колодязях, оскільки процес очищення йде з виділенням тепла і газів.

Переваги бетонних септиків

Вище ми вже говорили про доступну ціну і простоту монтажних робіт. Але дане технічне рішення має ще кілька перевагами:

  • Простота експлуатації. Для обслуговування септика з бетонних кілець нема потреби встановлювати помпу, будувати дренажну систему і підключати електричне живлення.
  • Надійність конструкції. Завдяки міцності якостям бетону і круглій формі кілець, колодязі наділені високою механічною міцністю. Тому вони можуть витримувати будь-який тиск ґрунту.
  • Тривалий термін експлуатації. Бетон має високу стійкість до агресивної рідини, внаслідок чого септик служить не менше 50 років.
  • Можливість побудувати септик будь-якого об’єму.
  • Стійкість до тиску ґрунтових вод. Внаслідок великої маси всієї споруди, він ніколи не витісняється з котловану ґрунтовими водами.

Щоб очисна система володіла всіма перерахованими вище перевагами, необхідно знати, як самому зробити септик з бетонних кілець. Відхилення від технології монтажу впливатимуть на розгерметизацію ємностей і виток неочищеної рідини. Замовити бетонні кільця будь-яких розмірів ви можете в нашій компанії Каскад Бетон з доставкою по Києву й області.

Напишіть коментар