Багатоповерхове будівництво неможливе без кваліфікованих професіоналів, а також спецтехніки. Сьогодні одним із найбільш затребуваних видів будівельної техніки є бетононасоси, які призначені для прийому свіжоприготовленої бетонної суміші. Тобто бетононасос – це техніка для перекачування бетону.

У ряді випадків будівництво об’єкта неможливе без застосування цього обладнання. Наприклад, при монтажі споруд у стиснених умовах або під час заливання густоармованих конструкцій. Найбільш популярні сьогодні типи бетононасосів – це техніка з механічним чи гідравлічним типом приводу. Моделі бувають поршневими, роторними та шнековими. Усі вони мають свої плюси та мінуси, тому до вибору техніки потрібно підходити особливо уважно.

Існують різні види бетононасосів, кожен з яких має свої особливості та сферу застосування. Наприклад, є не лише стаціонарні, а й автобетононасоси.

Як працює бетононасос

Найчастіше принцип роботи бетононасоса буде таким:

 • За рахунок рухів гідравлічних циліндрів розчин надходить в середину транспортного циліндра з приймального бункера.
 • Суміш подається до бетоновода.
 • Регулювання швидкості перекачування здійснюється за рахунок використання різної кількості олії (маслогідравлічні моделі).

Слід зазначити, що пристрій та робота бетононасосу не завжди однакові. Деякі види обладнання призначені для періодичної подачі бетону, тоді як інші для безперервної заливки. Кожен із варіантів знайшов своє застосування у будівництві:

 • Постійна подача суміші потрібна для заповнення великих конструкцій. Як правило, для цього використовуються роторні моделі.
 • Періодичне заливання буде перевагою, якщо необхідно перекачувати бетон у невеликі сегменти опалубки різних споруд. Для цього найкраще підходить обладнання поршневого типу.

Принцип роботи автобетононасоса слід розглянути окремо, оскільки він відрізняється від такого в стаціонарній техніці:

 • Бетонна суміш вивантажується з міксера бетоновозу до приймального бункера.
 • Насосна станція закачує розчин у систему.
 • Суміш подається трубами під тиском.
 • Згодом суміш вивантажується у кінцеву точку.

Конструкція бетононасосу: плюси та мінуси

Будь-яке обладнання для подачі бетонної суміші має свої принципи роботи, особливості, а також сильні та слабкі сторони.

Поршневий насос

Таке обладнання є найпоширенішим. Поршні, що рухаються всередині циліндрів, захоплюють та виштовхують вміст під час кожного такту. Для надання руху поршням раніше застосовувався кривошипно-шатунний механізм. Однак він був витіснений більш сучасним та ефективним циліндром гідравлічного типу. Потік олії у яких змінюється з допомогою спеціального розподільника. Завдяки цьому створюється необхідне зусилля та забезпечується надійна робота усієї системи.

Така конструкція бетононасосу має такі переваги:

 • Високий напір. Будівельне обладнання поршневого типу найкраще підходить для робіт, що передбачають подачу бетонної суміші на більшу висоту чи відстань. Більше того, з такими завданнями може впоратися лише поршневий насос саме за рахунок своєї ефективності.
 • Висока продуктивність. Хід поршня становить близько 1500-2500 мм. Це забезпечує як оперативну заливку суміші,так і рівномірність її подачі.

Поршнева конструкція бетононасоса має слабкі сторони. Зокрема йдеться про складність системи. Одним із важливих компонентів є бетоновод, який складається з різних патрубків, поворотних труб та ряду інших елементів. Особливу увагу потрібно приділити водяному насосу, який необхідний для промивання системи, через яку подається суміш на об’єкт будівництва.

Роторний насос

Влаштування бетононасосу роторного типу помітно простіше, ніж у поршневих моделях. Принцип роботи такої техніки полягає у перистальтичній дії на склад. По еластичному шлангу прокочуються ролики, які просувають суміш по системі.

Таке обладнання має низку сильних сторін:

 • Мінімальні пульсації на виході. Сила коливань залежить від кількості роликів на роторі: чим більше, тим ефективніше техніка подає розчин.
 • Практично безшумна робота незалежно від погодних умов та будь-яких інших факторів.
 • Порівняно невеликі розміри та вага техніки.

Роторна конструкція бетононасосу також має недоліки, які обмежують сферу застосування цього обладнання:

 • Якщо порівнювати з поршневими пристроями, у роторних моделей гірший напір і продуктивність.
 • Не можна застосовувати бетонні суміші, в яких є великий заповнювач, оскільки ролики будуть подрібнювати його під час роботи. Більше того, роторне обладнання не слід використовувати з розчином, у якому є щебінь або гравій фракцією від 10 мм.
 • Враховуючи принцип роботи бетононасосу роторного типу, гнучка частина відрізняється швидким зношуванням.

Шнековий насос

Така конструкція бетононасоса застосовується рідше за інших, проте вона має свої особливості та переваги. Принцип роботи ґрунтується на використанні спеціального механізму — Архімедів гвинт. Під час обертання він продавлює суміш від приймального бункера в трубопроводи.

Шнекові насоси мають такі переваги:

 • Невеликий розмір, простота конструкції.
 • Досить висока продуктивність, але не така висока, як у поршневих систем.
 • Плавна та досить рівномірна подача суміші.
 • Підходить для роботи з бетонними розчинами, в яких є великі заповнювачі.
 • Є реверс, завдяки якому, в більшості випадків, можна легко і без проблем усунути пробки, що утворилися в бензопроводі.

Найбільш примітним недоліком є ​​той факт, що така конструкція бетононасосу відрізняється низьким напором. Через це шнекові насоси не підходять для подачі суміші на великі відстані та висоту.

Види автобетононасосів

Автобетононасос обладнання, яке відноситься до автономних. В них агрегат подачі бетону встановлюється на шасі вантажівки. Така техніка використовується для точної подачі суміші у потрібну точку.

Види автобетононасосів також включають моделі з міксером. Вони є барабан об’ємом від 4 до 7 м³. Як правило, подавати бетон строго по вертикалі можна на відстань, що не перевищує 30 метрів.

Враховуючи різноманітність будівельного обладнання, сьогодні можна підібрати техніку для роботи з будь-яким типом бетонної суміші. На ринку широко представлені моделі виробників XCMG (Китай), Putzmeister (Німеччина), Mecbo (Італія) тощо.

Напишіть коментар