Торкретбетон

Не кожен знає, що собою являє торкрет суміш, тому що даний вид матеріалу не отримав широкого розповсюдження. Він використовується тільки в тих випадках, коли необхідно отримати особливо міцну бетонну конструкцію з низьким коефіцієнтом водопроникності. Такі високі вимоги не завжди пред’являються, а тому використовуються стандартні методи будівництва. Розглянемо детально властивості та можливості даного матеріалу, щоб зрозуміти його переваги в порівнянні з іншими видами бетонів.

Що таке торкрет бетон

В цьому матеріалі відсутні великі заповнювачі, тому що торкрет бетон — це суміш з наповнювачів дрібної фракції, цементу, піску і спеціальних пластифікаторів. Таким чином матеріал має таку ж основу, як і стандартний бетон, але у нього високий коефіцієнт рухливості внаслідок дрібних складових і великої частки води в складі. Такі фізичні властивості необхідні, тому що торкретування передбачає нанесення її через спеціальний розпилювач на попередньо підготовлену поверхню. Для цього необхідне спеціальне обладнання, яке шляхом тиску, що створює стиснене повітря, подає суміш до місця укладання по шлангу.

Тепер розглянемо, що таке торкретування. Це пошарове нанесення суміші через вищевказаний розпилювач. Внаслідок того, що матеріал лягає пошарово, виключено утворення пір і повітряних раковин. Отже, досягається найвища щільність кінцевого виробу і, відповідно, його водостійкість. А при мінімальному проникненні води в матеріал підвищується і морозостійкість. Це при тому, що не використовується вібраційне обладнання для ущільнення. Під підготовленою поверхнею розуміється конструкція з армуванням, готова до заливання. Завдяки таким технічним можливостям, торкретування бетону вважається найбільш ефективним методом, хоч і не найдоступнішим через необхідність в дорогому обладнанні.

Технологія торкрет бетону

Вищеописана технологія подачі розчину через розпилювач ділиться на два методи: сухої та мокрої подачі. Обидва мають свої особливості, а тому знайшли застосування при будівництві об’єктів різного типу. Розглянемо кожен метод індивідуально.

Сухе торкретування

Сенс такого методу полягає в тому, що суміш для торкретування створюється безпосередньо в розпилювачі. До нього окремо подається суха суміш і вода. У розпилювачі ці компоненти змішуються, утворюючи розчин необхідної рухливості. Переваги цього методу полягають в простоті експлуатації та обслуговування установки, що подає матеріали на ділянку виконання робіт. Таким способом можна укласти шар бетону товщиною до 6 сантиметрів. Між шарами не потрібна ґрунтовка, тому що матеріал має високу адгезію.

Мокре торкретування

Даний метод передбачає попереднє виготовлення розчину і його транспортування в розпилювач через шланг за допомогою бетононасосу. Головна перевага такого способу полягає у високій однорідності розчину. Завдяки відсутності запиленості, таке обладнання можна використовувати в закритих приміщеннях. Залишки матеріалів після закінчення роботи можна застосовувати для вирішення інших завдань пов’язаних з бетоном. З недоліків такого методу варто відзначити, що товщина шару не повинна перевищувати 3 сантиметрів.

Використання суміші для торкретування з метою посилення

Даний спосіб укладання бетону знайшов широке застосування в дорожньому будівництві. Зокрема, з його допомогою виконують посилення ґрунтових укосів, які формують при будівництві на нерівному рельєфі. Їх будують таким чином, щоб вони мали самонесучі властивості й не вимагали додаткового посилення. Але не завжди є така можливість, тому що рельєфні умови можуть бути різноманітні. Часто потрібне посилення цих укосів, щоб виключити зсуви на дорожнє покриття або залізничне полотно. Шляхом торкретування на ґрунтові укоси укладається шар бетону, який утворює міцний захист від зсуву ґрунту.

Склад торкрет суміші

Всі основні вихідні матеріали, необхідні для виготовлення торкрет суміші, повинні зберігатися в закритому приміщенні, яке відповідає вимогам вологості. Для приготування стандартних розчинів використовуються в’язкі речовини, вода, добавки та наповнювачі. Розглянемо кожен вид компонентів індивідуально.

В’яжучі речовини

Як в’яжуча речовина використовується звичайний портландцемент і різні його види. Зокрема, шлакопортландцемент, сульфатостійкий цемент і білий портландцемент. Сировина повинна відповідати встановленим ДСТУ, бо є основою кінцевого матеріалу, і від її якості залежать властивості бетону.

Заповнювачі

Торкретування бетонної суміші оптимально наповнювачами дрібної фракції з таких матеріалів, як гравій або щебінь. Використовується відсів такої сировини, щоб отримати дрібну фракцію. Також широке поширення отримав кварцовий пісок і інші легкі заповнювачі. Максимальний розмір фракцій може бути різним, залежно від технічних можливостей обладнання, а також конструктивних особливостей бетонної поверхні. Якщо її товщина не перевищує 50 мм, фракція включаються до складу розчину матеріалів не повинна бути більше ніж 10 міліметрів.

До заповнювачів крім максимальної фракції пред’являються й інші вимоги. Матеріали повинні мати відносну вологість 2-7% і не більше 0,5% глинистих складових. Не можна використовувати подрібнені наповнювачі, тому що у них гострі краї. Також необхідно дотримуватися фракційних меж: не допускати, щоб зерна менше ніж 0,14 мм перевищували 10% від загальної маси розчину, а великі зерна становили не більше 5 відсотків.

Модифікаційні добавки

Хімічні та мінеральні лігатури додають, щоб поліпшити характеристики торкретбетону. Найчастіше роблять додавання наступних компонентів:

  • паливна зола;
  • мікрокремнезем;
  • пластифікатори;
  • пігменти, якщо матеріал використовується для декоративного покриття;
  • гідрофобізувальні сполуки;
  • стабілізатори.

Таким чином підібрати склад можна під будь-який метод торкретування бетону, але необхідно бути фахівцем в даній області. Тому рекомендується придбати цей матеріал в нашій компанії Каскад Бетон, що пропонує готові будівельні розчини та суміші з доставкою на об’єкт власним транспортом. Наша продукція виготовляється з якісної сировини на автоматичних лініях з мінімальною участю робочого персоналу. Це гарантує відсутність людського фактора і, відповідно, зменшує ймовірність невідповідності сумішей і розчинів необхідним ДСТУ.

Напишіть коментар