Що таке деформаційний шов в бетоні та для чого він потрібен

У конструкції багатьох будівель одними з обов’язкових елементів є спеціальні розрізи, які ділять загальну площу підлоги на окремі ділянки. Це так звані деформаційні шви в бетоні, необхідні для захисту споруди від можливого руйнування.

Деформаційний шов в стяжці виконує тільки одну задачу: розріз мінімізує навантаження і напругу в місцях, де очікуються деформації матеріалу. Вони, як правило, виникають через зміну температури повітря, однак викликати їх також можуть вологість, сейсмічні явища тощо.

Деформаційні шви бетонної підлоги дозволяють елементам конструкції вільно розширюватися і стискатися, що допомагає мінімізувати навантаження на споруду. Найчастіше ці розрізи допомагають в перші дні висихання бетонної суміші, коли бетон може деформуватися під впливом різних факторів.

З метою герметизації, деформаційні шви в підлогах заповнюють пружним ізоляційним матеріалом. Крім цього розрізи можуть бути температурними, осадовими, компенсаційними, ізоляційними, усадковими та конструкційними.

Деформаційні шви в стягуванні є обов’язковим елементом в конструкції будівлі, якщо в ньому передбачені теплі підлоги. Через перепади температур бетон може піддаватися істотним деформаціям.

Як зробити деформаційний шов в стягуванні: будівельні нормативи

Існують загальні правила, що стосуються формування швів будь-якого типу:

  • Розрізи необхідно розміщувати на одній лінії зі швами залізобетонних плит перекриттів, а також з осями колон, якщо вони передбачені.
  • Компенсаційні шви необхідно виготовляти по периметру монолітної плити. Виняток становлять споруди виробничого призначення, коли шви потрібно мати у своєму розпорядженні ще і всередині плити.
  • Якщо як основу підлоги використовуються залізобетонні плити, відстань між розрізами має становити 8-12 метрів. В інших випадках відстань визначається в ході інженерних розрахунків і вказується в проєктній документації.
  • В процесі закладення розрізів використовують полімерні матеріали, джгути, металеві профілі, стрічки та склади із цементною основою (М400 і вище). Якщо розкриття швів становить не більше 0,5 мм, для їх цементації використовують малов’язкі цементні розчини.

Улаштування деформаційних швів в бетонних підлогах може виконуватися двома способами:

  • нарізування в затверділому бетоні;
  • формування завдяки спеціальній конфігурації опалубки.

Пропил здійснюють за допомогою інструментів з алмазними дисками, але не раніше, ніж через 2 дні після заливки.

Влаштування деформаційного шва в підлогах: вимоги до властивостей герметувального матеріалу

Щоб заповнити шви в бетоні, необхідно використовувати матеріали, які виконують такі завдання:

  • герметизують розріз;
  • захищають шов від попадання вологи та бруду;
  • додатково компенсують утворювані навантаження і напруги.

Перелік відповідних матеріалів і їх остаточний вибір залежить від розміру розрізу, загальної площі приміщення, а також експлуатаційних умов споруди.

Чим закрити деформаційний шов в бетоні?

Як правило, для заповнення розрізів використовують:

  • Двосторонні металеві профілі. Їх розміщують ще до заливки суміші. У них складна форма, а також передбачені вставки з пластика і гуми. Як правило, металеві профілі встановлюють на об’єктах виробничого характеру, де підлоги постійно відчувають високі навантаження.
  • Ущільнювальні смуги. Найчастіше їх укладають в декілька шарів, а призначені вони переважно для ситуацій, коли потрібно загерметизувати невелику площу. Смуги виготовляються зі спіненого полімеру. Іноді замість них застосовують еластичні джгути.
  • Профільовані стрічки. З їх допомогою заповнення деформаційних швів в бетонних підлогах буде простіше, так як ці вироби універсальні у використанні. Вони виробляються з модифікованої гуми і полімерів підвищеної міцності.
  • Силіконові герметики. Якщо потрібно закладення деформаційних швів в підлогах невеликій площі, які не відчувають великих навантажень, для заповнення застосовують герметики. Їх використовують для заливки розрізів, які були створені шляхом пропилювання трохи затверділого бетону.

Температурні шви в бетоні

Практично всі будівлі піддаються перепадів температур, тому температурні розрізи в бетоні дуже популярні і їх можна зустріти не тільки в підлогах, а й на стінах: від кришки до основи споруди.

Температурний шов в бетоні забезпечує будовою захист від деформації шляхом мінімізації впливу коливань температури на бетонну суміш. Такі розрізи рекомендується робити навіть в містах з помірним кліматом: переходи від високої температури до низької, наприклад, під час зміни сезону, часто стають причиною виникнення тріщин різних розмірів і глибини.

Як правило, термошов в бетоні не створюють на фундаменті, розташованому нижче рівня грунту. Це обумовлено тим, що підземні частини будівлі не відчувають настільки сильних температурних коливань, які можуть викликати значні деформації.

Як зробити температурний шов в бетоні

Створювати температурні розрізи потрібно до процесу заливки, проте в підлогах їх можна робити навіть після того, як бетонна суміш досить затверділа. Влаштування температурних швів в бетоні потрібно робити із дотриманням будівельних правил і норм. У зв’язку з цим, крок таких розрізів в бетоні залежить від:

  • матеріалу, з якого створені панелі;
  • очікуваних перепадів температури;
  • міцності бетону на стиск, його марки, а також діаметра арматури.

Вертикальні розрізи повинні рівнятися висоті фундаменту, а інші параметри, включаючи дистанцію між швами, визначають в ході розрахунків. В середньому для споруд з цегли крок становить 0,15 м, для будівель з дерева – 0,6 м і так далі.

Загальні правила створення температурних швів в стягуванні:

  • Розрізання бетону виконується інструментом з алмазними дисками. Відстань розраховують таким чином: число 25 множать на товщину підлоги в сантиметрах. Якщо вона становить 10 см, відстань між розрізами буде близько 2,5 м.
  • Глибина швів повинна складати близько 1/3 товщини стяжки. Ширина – не більше декількох сантиметрів.
  • Після створення зазорів, з них потрібно видалити весь бруд і пил. Порожній простір грунтують.
  • Після висихання грунтовки, розрізи заповнюють мастикою, герметиком або іншим матеріалом з високою еластичністю. При необхідності можна використовувати металеві профілі, проте вони кращі, тільки якщо розрізи формують до заливки бетону.

Закладення температурних швів в бетоні може виконуватися за допомогою певних герметиків з високими гідроізоляційними властивостями. Під час заповнення користуються гумовими шпателями.

Устрій усадкових швів в бетонних підлогах

Як правило, усадкові шви застосовуються рідше інших видів. Найчастіше вони необхідні у двох випадках: для захисту будівлі від усадки, а також з тією ж метою, але якщо потрібно об’єднати усадкові розрізи з температурними. В останньому випадку такі деформаційні шви будуть називатися температурно-усадковими.

Усадкові шви в бетонних підлогах можна створювати тільки до моменту повного затвердіння фундаменту – протягом декількох тижнів. Після цього робити усадкові шви не можна, бо вони можуть призвести до руйнування бетону, що може спричинити пошкодження структури споруди.

Усадковий шов в підлогах формують після заливки, але не пізніше 6 діб з цього моменту. Прорізи не потрібні, поки волога продовжує активно випаровуватися з суміші, оскільки в цей час усадка ще не почалася. На етапі структурних перетворень наявність таких швів обов’язково, тому їх формування потрібно в перший тиждень після заливки бетону. Глибина усадкових розрізів повинна становити близько 1/3 товщини підлоги, а найкраща – це 1/4.

Що потрібно, щоб герметизувати компенсаційні шви в стягуванні

Ізоляційний і компенсаційний шов в бетоні необхідні протягом усього часу експлуатації будівлі. Всі інші види деформаційних розрізів потрібні тільки на стадії будівництва, коли бетон формується.

Якщо після робіт залишилися видно шви, їх потрібно акуратно загерметизувати відповідними матеріалами після повного затвердіння суміші. Герметики повинні мати мінімальне водопоглинання, високий ступінь адгезії та міцності. Вони повинні зберігати еластичність при впливі як високих, так і низьких температур. В процесі експлуатації будівлі додаткова герметизація, як правило, не потрібно.