Етапи будівництва фундаменту

Зведення будинку починається з будівництва фундаменту, і чим він міцніше, тим більше у будинку буде термін експлуатації. Це обумовлено тим, що міцна основа не дасть осідання, не дозволить з’явитися тріщинам у стінах і, відповідно, будинок буде в хорошому стані довгі роки. Тому важливо витримати всі етапи будівництва фундаменту, адже кожен з них важливий, починаючи від проєктування, і закінчуючи розбиранням опалубки. Попри простоту виготовлення розчину, існує технологія його витримки, якої необхідно дотримуватися, тому що марочну міцність бетон набирає тільки через 28 днів.

Можна не сумніватися в міцності фундаменту при ретельному дотриманні  всіх етапів заливки і при використанні в якісних матеріалів. Етапи поділяются на розробку проєкту, підготовчі роботи, будівництво фундаменту і догляд за ним. Розглянемо кожен етап детально, щоб розуміти, які види робіт до нього входять.

Технологія будівництва фундаменту стрічкового типу

Чи працює на ділянці будівельна компанія або виконується будівництво фундаменту своїми руками, – все починається все з проєкту. Вибирається місце, яке детально вивчається. Ґрунт не повинен мати перепадів, а тому верхній шар землі потрібно зрізати, якщо він присутній на ділянці. Далі роботу необхідно виконувати в певній послідовності, яку ми розглянемо нижче.

Розмітка

Будівництво фундаменту своїми руками неможлива без розмітки. Згідно з проєктом, на вирівняній ділянці землі встановлюються дерев’яні кілочки, що визначають кути будівлі. Між ними простягається шнур, який відміряє на ґрунті межі майбутньої траншеї. Кілочки потрібно ставити й протягувати шнур з її внутрішньої та зовнішньої сторони.

Копка траншеї

Для початку необхідно поглибиться на 20-25 сантиметрів, щоб позначити місце, де буде траншея. Потім потрібно прибрати розмітку з кілочків і шнура, щоб вони не заважали, і заглибитися на 80-100 сантиметрів. Ширина траншеї розраховується залежно від передбачуваної маси майбутнього будинку, щоб стрічковий фундамент мав достатній запас міцності.

Підготовка подушки

Під будь-який стрічковий фундамент етапи будівництва передбачають створення подушки на дні траншеї. Вона робиться з гравію і піску пошарово. Кожен шар становить приблизно 15 сантиметрів. Починати необхідно з гравію, а верхній шар робити з піску. Після укладання кожного шару, його необхідно поливати водою і максимально утрамбовувати. Таке ущільнення підвищує тримальну здатність подушки, що позитивно позначається на міцності фундаменту.

Установка опалубки

Опалубку встановлюють на ґрунт з боків від траншеї. Виготовляють опалубку в основному з дощок або спеціальної фанери. Між внутрішньою і зовнішньою стінкою ставляться розпорки, що дозволяє створити міцну конструкцію. Варто враховувати, що чим менше в’язкість бетонного розчину, тим більш герметичним має бути опалубка. Всі стики ідеально підганяються один до одного, щоб вода не пішла з розчину до того, як почнеться гідратація цементу.

Установка металевого армування

Технологія будівництва стрічкового фундаменту передбачає наявність армованої сітки. Вона виготовляється з арматури діаметром 8-10 міліметрів, залежно від ширини й висоти фундаменту. Металеві прути зв’язуються один з одним за допомогою в’язального дроту. Арматура встановлюється таким чином, щоб вона не торкалася дна траншеї й не виходила за межі опалубки.

Заливка фундаменту

На зведення стрічкового фундаменту потрібно цемент марок М200 – М400, в залежності від маси й призначення майбутнього будинку. Чим більше маса споруди, що зводиться, тим вище береться марка цементу. Виготовити бетонний розчин можна як самостійно, так і купити в готовому вигляді. Укладати розчин необхідно так само, як і подушку — шарами, товщиною до 20 сантиметрів. Після укладання необхідно штикувати суміш металевим прутом, щоб виключити утворення пустот на ділянках перетину прутів арматури.

Догляд за фундаментом

Після закінчення роботи, необхідно почекати 3-3,5 години, поки розчин схопиться. Потім поверхню фундаменту потрібно посипати тирсою або піском, щоб уповільнити випаровування води. Річ у тому, що тільки при наявності води протікає процес гідратації цементу. Тому в етапи будівництва стрічкового фундаменту включили й догляд за ним. У холодну пору року його необхідно утеплювати або підігрівати, щоб вода не замерзла, а влітку потрібно кілька разів на день поливати бетон водою. Після закінчення декількох днів опалубку можна розбирати, але фундамент повинен вистоятися 28 днів, перш ніж на ньому можна буде будувати стіни.

Гідроізоляція

Даний етап важливий тим, що дозволяє захистити фундамент від вологи. Після обробки бетону мастикою або його захисту за допомогою спеціальних гідроізоляційних матеріалів, волога не буде вбиратися в бетон з ґрунту і, відповідно, руйнувати його, знижуючи несущу здатність. Таким чином гідроізоляція — це гарантія того, що з часом, на стінах не будуть з’являтися тріщини через просідання.

Етапи будівництва монолітного фундаменту

Монолітний фундамент, на відміну від стрічкового, вважається більш складним інженерним спорудженням. Він вимагає більших фінансових витрат, більш точних розрахунків і багато часу для реалізації проєкту. Але є і переваги такого рішення — висока несуща  здатність і можливість використовувати отриману поверхню як чорнову підлогу. Крім того, такий фундамент підходить під будь-який тип ґрунту, головне правильно розрахувати його параметри й заплановане просідання. Технологія монолітного фундаменту доступна кожному, головне правильно побудувати опалубку, а також використовувати цемент відповідної марки. Розглянемо етапи будівництва монолітного фундаменту:

  • Розрахунок опорних можливостей фундаменту. Враховується особливість ґрунту і вибирається оптимальна технологія. Зокрема, при будівництві багатоповерхового будинку потрібно поглиблене зведення фундаменту своїми руками. Плита, побудована просто на поверхні ґрунту, не витримає навантаження від маси кількох поверхів.
  • Виконання розмітки ділянки, відведеної під будівництво фундаменту. Досить встановити напрямні по кутах і розтягнути шнур між ними.
  • Підготовка котловану виконується вручну або із залученням спецтехніки, що залежить від фінансових можливостей і рівня поглиблення. Чим глибше розташовується плита, тим більше ґрунту потрібно витягти.
  • Влаштування подушки на дні котловану: по черзі насипають кілька шарів гравію і піску. Кожен шар поливається водою й ущільнюється.
  • Встановленя опалубки. Для виконання цієї роботи необхідно використовувати спеціальні щити, які можна орендувати або самостійно зробити конструкцію з дощок, металу або фанери.
  • Гідроізоляція з теплоізоляцією. Якщо фундамент не заглиблюється, гідроізоляцію можна не робити. Але утеплення необхідно зробити обов’язково, щоби через підлогу з дому не втрачалося тепло. Для цього використовуються спеціальні теплоізоляційні матеріали.
  • Армування основи. Чим грамотніше буде виконане армування, тим більше гарантій, що ступінь усадки фундаменту буде мінімальна, і він буде рідше вимагати капітального ремонту. Рекомендується використовувати армувальну сітку заводського виготовлення для будівництва монолітного фундаменту.
  • Заливка бетоном. Варто відразу обмовитися, що монолітний фундамент заливається відразу, щоб вийшла міцна плита. Тому слід використовувати кілька бетономішалок, щоб забезпечити безперервний потік розчину, або замовити його в готовому вигляді.

Таким чином, етапи зведення фундаменту схожі, незалежно від того, якого типу фундамент будувати. Це обумовлено тим, що основним будівельним матеріалом виступають бетонний розчин і арматура. Відрізняється лише технологія будівництва, через конструктивних особливостей кожного типу фундаменту.

Якщо ви плануєте в цьому році будівництво фундаменту в Вишгородському районі, можемо рекомендувати наших партнерів beton-stroy.com