Будівництво інженерних комунікацій не обходиться без бетонних кілець. Вони актуальні навіть у нинішній час, коли виробники пропонують багато сучасних матеріалів. Для організації технічних і водопровідних колодязів або септиків з дренажними колодязями, такі вироби підходять для реалізації подібних проєктів краще за інші варіанти. Універсальними виробами вважаються бетонні кільця, розміри їх представлені широким переліком, що розширює спектр застосування. Більш того, проста технологія виробництва дозволяє виготовити їх за індивідуальними параметрами замовника. Незалежно від розмірів, вони мають стандартну кільцеву форму. Відмінності полягають тільки в таких параметрах, як діаметр, висота і товщина стінки.

Для виготовлення даних виробів необхідні спеціальні форми та бетонний розчин марки М400 або М500. Використання бетону таких високих марок дозволяє досягти максимальної міцності кінцевої продукції. Довговічність інженерних споруд, побудованих з бетонних кілець, більше, ніж аналогічних комунікацій з цегли. Це обумовлено стійкістю до вологи та перепадів температури. Додатково вироби мають наступні переваги:

  • стандартні розміри бетонних кілець дозволяють виконати їх оперативний монтаж із застосуванням спецтехніки;
  • низька собівартість виробництва, навіть при використанні бетону М500;
  • надійне стикування виробів між собою внаслідок замкових з’єднань;
  • монолітна конструкція, яка не потребує додаткової фіксації, на відміну від пластикових ємностей;
  • термін служби складає більше ніж 50 років, при наявності гідроізоляції.

Завдяки цим перевагам, бетонні кільця дозволяють створювати надійні комунікації для відводу і перероблювання стічних вод, укладання кабельно-провідникової продукції, а також побудувати технічні колодязі. Технологія виготовлення даних виробів ділиться на 5 етапів:

  • підготовка каркасів і установка їх у форми необхідного розміру;
  • виготовлення бетонного розчину;
  • заливка бетону в форми;
  • розчин вмощується завдяки вібрації, з метою виключити наявність пустот в кінцевому виробі;
  • сушка залитих форм в спеціально створених кліматичних умовах.

Розглянемо стандартні розміри даних виробів в залежності від їх призначення.

Будівництво колодязів

Розрізняють декілька типів колодязів для різних цілей:

  • облаштування дренажних і накопичувальних споруд, а також септиків для перероблювання стічних вод;
  • будівництво колодязя питної води в приватному секторі;
  • монтаж газового обладнання та приладів його обліку;
  • монтаж телекомунікаційного обладнання;
  • розміщення помпового обладнання при організації водопостачання.

Залежно від призначення колодязя, відрізняється і розмір бетонного кільця, використовуваного для його будівництва. Наявність колодязя питної води на ділянці в приватному секторі — це обов’язкова умова при відсутності централізованого водопостачання або свердловини. Рекомендована висота кілець для такого будівництва 100-180 сантиметрів. Якщо глибина невелика, можна використовувати вироби висотою 50 сантиметрів. Чим вони вище, тим швидше можна виконати монтаж. Тому використання кілець висотою 180 сантиметрів дозволить практично у два рази швидше закінчити роботу. Що стосується діаметру, стандартні розміри бетонних кілець для криниці мають дане значення в межах 80-100 см. Розглянемо, яких розмірів використовують такі вироби для будівництва технічних колодязів.

Будівництво очисних споруд

Стійкість бетону до агресивного середовища робить його найкращим матеріалом для будівництва очисних споруд та вигрібних ям. Такі інженерні споруди можуть мати різну глибину, діаметр і обсяг. Тому розмір залізобетонних кілець, рекомендованих для будівництва, коливається в таких межах:

  • висота: від 10 сантиметрів, але не більше 1 метра;
  • стінки: товщиною 70-120 мм;
  • внутрішній діаметр: від 0,7 до 2 метрів.

Через такий широкий спектр габаритних значень, питома вага даних виробів коливається в межах 0,046-2,3 тонни. Вибирати параметри необхідно з обсягів стічних вод.

Вигрібна яма

Дана споруда — це найпростіший спосіб відведення та накопичення стічних вод з метою подальшого відкачування асенізатором. Щоб рідше відкачувати агресивну рідину, рекомендується використовувати кільця діаметром 1,5-2 метра і висотою 50-100 сантиметрів. Чим глибше буде вигрібна яма такого діаметру, тим тривалішим буде її термін експлуатації між викликом асенізатора.

Септик

Оптимальні розміри бетонних кілець для септика наступні:

  • висота — 50 см;
  • діаметр — 1-1,2 м;
  • товщина стінок — 10 см.

Маленька висота кілець дозволяє побудувати септик з максимально точним об’ємом для перероблення добового скидання каналізації. Внаслідок очищення, рідина в такій споруді не скупчується, а поступово відводиться в ґрунт. Завдяки даній технології, не обов’язково будувати септик великого обсягу. Досить мати запас на випадок залпового скиду води в каналізацію.

Дренажний колодязь

Спорудження такого типу будується на ділянках з високим рівнем ґрунтових вод. Внаслідок того, що вода накопичується в дренажному колодязі, ділянку осушується і підвищується носійна здатність ґрунту. У міру накопичення, рідина відкачується дренажною помпою за межі ділянки або в септик. Розміри використовуваних кілець залежать від необхідного обсягу колодязя, який, у свою чергу, розраховується виходячи з вологості ґрунту. Але наявність дренажної помпи дозволяє заощадити, використовуючи кільця діаметром всього 50-60 сантиметрів.

Крім усього перерахованого вище, бетонні кільця використовують для колодязів наступного призначення:

  • перепадні — на ділянках з різким перепадом рельєфу;
  • промивні — використовуються для прочищення каналізаційних систем;
  • оглядові — необхідні для ревізії та обслуговування;
  • дощові — будуються для збору дощової води й відкачування її за межі ділянки або використання в господарських потребах.

Широкий спектр застосування пояснює, чому так різноманітні розміри бетонних кілець для каналізації.

Колодязі для комунікацій

Основна вимога до комунікаційних колодязів полягає у відсутності вологи та достатній кількості вільного простору для роботи однієї людини. У таких спорудах розміщується водонапірна або газове обладнання комунікацій, прокладених під землею. В основному тут розташовується запірна арматура і перетин труб, що дозволяє перекривати відгалуження. Якщо запірна арматура великого діаметра, розміри ЗБВ кілець повинні бути не менше 120 сантиметрів.

Будівництво телекомунікаційних колодязів може виконуватися кільцями з діаметром 80-100 см, оскільки обслуговування кабельно-провідникової продукції вимагає менше вільного простору. В основному це електричні кабелі та проводи для зв’язку. Іноді такі бетонні колодязі для телекомунікацій використовуються з метою підведення оптоволоконного кабелю для передачі інформації. Особливість таких споруд полягає в тому, що для їх будівництва можна використовувати кільця висотою всього 20-30 сантиметрів. Це знижує собівартість підземної споруди.