Залізобетонні вироби мають дві основні складові: металеве армування і бетон. При цьому кінцевий виріб має високу міцність і стійкість до зовнішніх чинників. Більш того, даний клас матеріалів має безліч видів, в залежності від завдань для яких вони призначені. Кожна людина щодня бачить основні види залізобетонних виробів, до яких відносяться ступені, панельні перекриття, дорожні плити, фундаментні блоки та інше. Чому ж цей матеріал отримав таке широке поширення?

Частково цьому сприяє дешевизна виробництва і можливість виготовлення виробів будь-якої форми. Але, мабуть, найголовніша перевага матеріалу полягає в можливості змінювати його фізичні властивості шляхом комбінування сировини, що використовується у виробництві. Розглянемо інші переваги та особливості залізобетонних виробів.

Переваги ЗБВ

Варто відразу сказати, що попри численні переваги, є у бетону і недолік. Він полягає в тому, що модулі на розтягування і стиснення матеріалу відрізняються приблизно в 10-15 разів, і розтягнення має менший показник. Тому вироби з чистого бетону мають обмеження при використанні їх з навантаженням на розтягування або вигин. Саме з цієї причини з’явилися ЗБВ, оскільки бетонні вироби стали робити на основі арматурної сітки. Це обумовлено тим, що модуль розтягування у стали приблизно в 10 разів вище, ніж у бетону. Тому наявність металевого армування дозволяє розподілити навантаження між модулями розтягування і стиснення. Щоб підвищити міцність зчеплення металу з бетоном, арматура має рифлену поверхню. Таке поєднання матеріалів виключає природне руйнування, бо коефіцієнт розширення при зміні температури у них практично однаковий.

Висока ефективність від поєднання арматури й бетону надає кінцевим виробам високої несучої здатності. Тому багато видів ЗБВ виробів використовують для будівництва опорних конструкцій. Розглянемо і інші не менш важливі переваги залізобетонних виробів:

  • Доступна вартість залізобетонних виробів в порівнянні з носійними конструкціями з металу.
  • Пожаростійкість, обумовлена ​​тим, що в складі ЗБВ немає жодного горючого матеріалу.
  • Висока технологічність, що дозволяє виготовляти залізобетонні вироби бажаної конфігурації.
  • Відмінна стійкість до навколишнього середовища, внаслідок морозостійкості й мінімального температурного розширення.
  • Хороша сейсмостійкість і здатність витримувати динамічне навантаження.
  • Довговічність, розрахована в залежності від марки й типу бетону на певну кількість циклів замерзання і відтавання.

Також варто сказати, що використання ЗБВ помітно прискорює будівництво будівель і споруд в порівнянні з іншими способами будівництва.

Види ЗБВ виробів

Розрізняють залізобетонні конструкції за способом виготовлення: цілісні й збірні. Цілісні виготовляються за місцем, безпосередньо на об’єкті, що будується. Для цього використовуються спеціальні підмостки або опалубка. На місці виконується армування і заливка бетонним розчином. Збірні ЗБВ виготовляються в умовах підприємства, звідки вони доставляються на об’єкт з подальшим виконанням монтажних робіт. Асортимент збірних ЗБВ набагато ширше, а тому ці вироби діляться на технічні групи:

  • зовнішні інженерні системи;
  • дорожнє будівництво;
  • електромережеве будівництво;
  • житловий фонд;
  • промислові будівлі й споруди.

Розглянемо основні види збірних залізобетонних виробів, що входять в ці групи.

Кільця із залізобетону

В основному використовуються при будівництві очисних колекторів, септиків і систем каналізаційних стоків, оскільки без них не вийде закласти технологічні колодязі. Для будівництва колодязя залізобетонні кільця укладають один на одного, стики ущільнюють спеціальними сумішами. Для їх виготовлення використовується бетон М200, що значно знижує собівартість виготовлення. В конструкції передбачені вушка для зачепа, щоб виконати вантажні / розвантажувальні роботи й монтаж кілець. Будівництво колодязів з них обходиться дешевше, ніж цегляна кладка.

Днища залізобетонні

Дані вироби доповнюють залізобетонні кільця, бо застосовуються в тих випадках, коли колодязь, збудований з них, вимагає наявності твердого дна. Оскільки все навантаження від маси кілець концентрується на днище, такі вироби виготовляються з більш високої марки бетону. Відповідно до технології, на ущільнене дно котловану спочатку укладається днище, а на нього встановлюють залізобетонні кільця.

Фундаментні блоки ФБС

Неможливо перелічити основні види залізобетонних виробів, не сказавши про фундаментні блоки. В основному вони призначені для будівництва основи будівель та споруд, але також можуть використовуватися для зведення стін підвальних поверхів або невеликих будівель. Дані вироби завжди знаходяться під впливом високих навантажень, тому вони виготовляються з найвищою марки бетону. Фундаментні блоки це цілісні вироби без внутрішніх пустот, заповнених повітрям. Тому матеріальні витрати на них вище, що збільшує собівартість виробництва і, в результаті вартість ФБС виявляється вищою, ніж на пустотні фундаментні блоки.

Дорожні плити

Використання дорожніх плит (ПД) – раціональне рішення для організації недорогих під’їзних шляхів до промислових об’єктів. Низька якість одержуваного дорожнього покриття через стики між плитами цілком компенсується невисокою вартістю і великою швидкістю споруди. Завдяки армуванню і високій марці використовуваного бетону, плити ПД мають хорошу опорну здатність і витримують динамічні навантаження. Таке дорожнє покриття ідеально для руху важкого транспорту і спецтехніки. Важлива особливість дорожніх плит полягає в тому, що їх можна використовувати повторно. Це дозволяє будувати навіть тимчасові дороги. Крім довговічності, ціни й швидкості споруди, варто відзначити ще кілька переваг:

Незалежно від погодних умов, пори року й одержуваного навантаження, дорожні плити зберігають стабільність параметрів.

Висока щільність матеріалу сприяє високому рівню морозостійкості, що дозволяє виконувати укладання дорожніх плит навіть при мінусовій температурі.

Основні види збірних залізобетонних виробів: інші типи

Менш мають попит такі ЗБВ, як телефонні колодязі, лотки водовідвідні, канальні плити перекриття й опори для теплотрас. У дорожньому будівництві, паралельно з плитами ПД, застосовуються безнапірні труби залізобетонні для організації дренажних каналів. На будівельних об’єктах, крім фундаментних блоків, потрібні вентиляційні блоки, шахти ліфтів, палі забивні, перемички, плити перекриття та інше. Широко потрібні в даній галузі залізобетонні стінові панелі, що дозволяють швидко зводити житлові та промислові споруди. Не обійшлося без ЗБВ і в області елементи декору. З такого матеріалу виготовляють красиві паркани, елементи крамничок, квітники, і навіть будують цілі квіткові клумби. Таким чином, асортимент ЗБВ величезний, що, в поєднанні з високими технічними характеристиками, зробило цей матеріал самим затребуваним в будівельній галузі.