Під час будівництва застосовуються найрізноманітніші бетонні суміші. Спеціальні види бетонів не є заміною традиційних складів, проте в окремих випадках, їх використання стає необхідністю. Бетони спеціального призначення мають характеристиками, яких немає у звичайних сумішей: термостійкість, кислотостійкість, поліпшена теплоізоляція тощо.

До багатьох спеціальних видів бетону додають добавки з унікальними властивостями — суперпластифікатори. Вони зменшують водопотребу суміші приблизно на 10-15%, а також підвищують її міцність. Спеціальні бетонні суміші мають багато сильних сторін, однак область їх застосування обмежена умовами, в яких буде використовуватися бетонний розчин.
В першу чергу все бетонні суміші спеціального призначення поділяються на легкі й важкі:

 • Легкий бетон застосовується для створення великих стінових блоків. У них невелика щільність і виражена пориста структура. У таких сумішей невелика вага, завдяки чому зменшується маса стін конструкції. Найчастіше легкі бетони — це утеплювальні або оздоблювальні матеріали, проте в деяких випадках допускається їх застосування для спорудження несучих конструкцій.
 • Важкий бетон – це речовина з щільністю 1800-2500 кг/м³. Матеріал часто називають звичайним, тому що цей вид бетонного розчину — один з найбільш поширених. Відрізняється високою міцністю, а його щільність залежить від обраного заповнювача. Він може бути крупним: гравій, граніт і вапняк розміром до 65-70 мм, а також дрібним — пісок, зерна якого не перевищують 5 мм.

Спеціальні види важкого бетону

Суміші з щільністю від 2500 кг/м³ – це особливо важкі бетони. Даний матеріал має вузькопрофільне призначення і не використовується у звичайному будівництві. Особливо важкі суміші застосовуються під час зведення  таких об’єктів:

 • реакторів атомних електростанцій;
 • споруд для зберігання отруйних відходів;
 • різних бункерів, де потрібен захист від впливу радіації.

Як правило, особливо важкий бетон виготовляється з металевих руд, які складають основу заповнювач. Їх щільність – від 3500 кг/м³. Даними матеріалами можуть виступати магнетит, лимони, металева стружка, гематитових руда.

Сталебетон – це різновид особливо важкого бетону з високою міцністю, зносостійкістю і незначним стиранням. До складу такої суміші входять високосортний портландцемент, вода та очищений кварцовий пісок. Для заповнювача застосовують знежирені сталеві стружки, дріб і тирсу.

Гідратні бетони теж застосовується при будівництві небезпечних споруд. Суміші названі так, тому що мають в складі багато хімічно зв’язаної води (від 3% по масі). Ці бетонні суміші захищають від нейтронного випромінювання, бо мають багато ядер водню. Внаслідок малої молекулярної маси, водень захоплює потоки гарячих нейтронів, ультрафіолетових променів, тощо.

Бетони гідротехнічні

Якщо зводиться споруда, яка буде постійно контактувати з водою, для цього використовують гідротехнічні розчини. Вони відмінно підходять для будівництва греблі, дамби а таке інше.
Гідротехнічний бетон має наступні властивості:

 • висока щільність;
 • стійкість до впливу негативних температур;
 • низька теплопровідність;
 • водонепроникність.

Гідротехнічні суміші бувають:

 • підводними або надводними;
 • масивними або не масивними;
 • для безнапірних або споруд, які постійно витримують натиск води.

Бетони на напрягаючому цементі

Бетонні розчини на основі напрягаючого цементу – це матеріали, які відрізняються характеристиками міцності та відсутністю будь-якої усадки. Їх ключова перевага — високий рівень водонепроникності, стійкість до утворення тріщин.

Напрягаючий бетон поєднує функції гідроізоляційного матеріалу і несучих конструкцій. З його допомогою зводять найрізноманітніші бетонні споруди: мости, тунелі, очисні споруди, басейни, різні резервуари.

Жаростійкі бетони

Якщо потрібно звести об’єкт, який буде піддаватися впливу позитивних температур, при будівництві слід використовуватися спеціальний вогнетривкий бетон. Такі суміші діляться на два види: для температур до + 800 ° і до + 1700 ° C.

Жаростійкий бетон повинен зберігати свої властивості при тривалому впливі критично високих температур. Якщо взяти за приклад металургійні печі, їх окремі елементи не тільки витримують значні температури, але і постійно піддаються впливу відкритого полум’я.

Щоб конструкції витримували такі екстремальні умови, для їх зведення застосовуються жаростійкі склади марки М100-250. До їх складу входять глиноземистий цемент, портландцемент і рідке скло з кремнійфтористим натрієм. Заповнювач – металургійні шлаки, базальт, долерит, андезит, артікський туф, керамічні матеріали тощо.

Теплоізоляційний бетон

Теплоізоляційні бетонні суміші найчастіше застосовують для утеплення будинку або для огороджувальних конструкцій. Такі матеріали відрізняються високою пористістю, що забезпечує їм чудові тепло- і звукоізоляційні властивості.

Всі теплоізоляційні бетони дуже легкі, а їх щільність не перевищує 500 кг/м³. Виготовляються вони при використанні різних газоутворюючих і піноутворюючих добавок. Під час твердіння бетону вони утворюють в його структурі замкнуті пори. Великий заповнювач не застосовується.

Електроізоляційний бетон

Ці електроізоляційні бетони піддають армуванням спеціальною неметалевою арматурою, наприклад, склопластиковими стрижнями. Завдяки високим і стабільним діелектричними властивостями, такі бетонні суміші часто застосовуються в процесі зведення електричних підстанцій і високовольтних ліній електропередач.

Просочування мономерами, їх полімеризація і вторинна просушка дозволяють ще більше підвищити діелектричні характеристики бетонного розчину.

Антирадіаційний бетон

Бетонні суміші, при виготовленні яких використовуються спеціальні добавки. Вони роблять матеріал максимально міцним на розтягнення. Такий бетон має мінімальну усадку.
Як правило, антирадіаційні бетони використовуються для зведення конструкцій на атомних об’єктах, які захищають первинні та вторинні технологічні зони.

Хімічно стійкі бетони: різновиди матеріалів

Для зведення споруд, які розташовуються в зонах з агресивним навколишнім середовищем, застосовуються спеціальні суміші: лугостійкий, солестійким або кислототривкий бетон. При виготовленні таких матеріалів сполучною речовиною виступає рідке скло, а заповнювач – гранітний щебінь і кварцовий пісок.

Кислототривкі бетони – це оптимальний варіант, якщо необхідна суміш, стійка до неорганічних кислот. Однак такий бетон швидко руйнується під впливом води.

Солестійкий, кислототривкий або лугостійкий бетон – це розчини з межею міцності:

 • при стисненні – від 200 кгс /см²;
 • при розтягуванні – від 20 кгс /см².

Солестійкий бетон і інші його хімічностійкі види можуть мати мінеральні, хімічні, органічні та полімерні добавки.

Бетони на основі полімерів

На підприємствах кольорової металургії і хімічної промисловості часто використовують полімерні бетонні суміші, наприклад, сірчаний бетон. Його отримують шляхом нагрівання до 145-150 ° C і подальшого змішування щебеню, піску і мінерального борошна. Після затвердіння і сушіння при 150-170 ° C, бетон просочують мономерами з метою полімеризації розчину.

Такі суміші відрізняються високою стійкістю до різних хімічних речовин, тому можуть застосовуватися в багатьох агресивних середовищах. Ключові переваги полімерних бетонів – морозостійкість, корозійна стійкість і висока міцність на стиснення.

Фібробетони

Фібробетоном називається дрібнозернистий матеріал, основу складу якого становить армирующий заповнювач. Фібра ділиться на дві групи:

 • металева — сталь різних розмірів і форми;
 • неметалева — скло, базальт, карбон, вуглець, акрил тощо.

Фібробетон довгий час зберігає свої характеристики навіть після закінчення експлуатаційного періоду. Матеріал також володіє відмінними адгезійними властивостями, може застосовуватися під час зведення піно- та газобетонних споруд.

Дорожній бетон

Для будівництва доріг застосовуються бетонні розчини, які мають значну міцність і зносостійкість. Всі дорожні бетони повинні відповідати передбачуваним умовам експлуатації, тому компоненти матеріалу підбираються в індивідуально.

При виготовленні дорожнього бетону, як правило, застосовуються:

 • портландцемент марки не нижче М400;
 • пісок із середніми та великими зернами;
 • щебінь середнього розміру з міцністю при стисканні від 800 кгс / м²;
 • матеріали з міцністю не менше М300 – для нижнього шару дорожнього покриття.

Декоративні бетони

Якщо потрібно створити об’єкт декоративно-функціонального призначення, для цього використовуються бетонні розчини на основі силікатних в’язких матеріалів. До них додають: барвники, кварцовий пісок, пластифікувальні добавки.

Отриманий в результаті декоративний бетон буде мати міцність, високою морозостійкістю і стійкістю до тріщин. Матеріал застосовують при створенні садових елементів, прикрас для фасаду, скульптур і тротуарної плитки.

Напишіть коментар