как залить ленточный фундамент

Під час будівництва приватного будинку, для організації його основи виконується заливка стрічкового фундаменту, рідше — монолітного. Це обумовлено тим, що стрічковий вимагає менших фінансових вкладень, бо, на відміну від монолітної плити, на його будівництво потрібно не так багато матеріалів. Він зводиться виключно в тих місцях, де будуть несучі та міжкімнатні стіни. Єдиною негативною стороною такого технічного рішення є більш складні підготовчі роботи, бо для правильної розмітки потрібен досвід і знання. Але є і позитивна сторона, тому що не знадобиться рити котлован, досить викопати траншеї. У разі невеликого заглиблення фундаменту, це можна виконати навіть без спецтехніки.

Ще однією перевагою такого рішення є те, що практично кожен знає, як залити стрічковий фундамент своїми руками. Технологія виготовлення бетонного розчину проста і, до того ж, його можна купити вже в готовому стані. Що стосується підготовчих робіт, їх під силу зробити самостійно без залучення фахівців. Головне виконувати роботу в рекомендованій послідовності та не економити на якості матеріалу. У цих питаннях не можна помилятися, оскільки вони впливають на довговічність зведених споруд, і, відповідно, на їхні експлуатаційні якості. Розглянемо як правильно залити стрічковий фундамент під будинок, щоб виключити можливі помилки.

Що потрібно знати

Перш ніж перейти до покрокової інструкції, слід визначитися, коли краще заливати стрічковий фундамент і якими методами це робити, особливо взимку. З огляду на те, що температура навколишнього середовища для гідратації цементу повинна бути не нижче +5 ° C, виконувати будівництво фундаменту майбутнього будинку раціональніше в теплу пору року. Це обумовлено тим, що цей матеріал входить в реакцію з водою, і якщо при мінусовій температурі вона замерзне, гідратація припиниться. Тому в зимовий час рекомендується утеплити побудований фундамент, щоб тепло, яке утворюється в результаті гідратації цементу з водою, не випаровувалося. Для більшої ефективності можна організувати підігрів конструкції, щоб бетон набрав свою маркову міцність. Дотримуючись таких простих правил заливки стрічкового фундаменту взимку, можна не чекати відлиги й починати роботу навіть при мінусовій температурі.

Чи потрібна опалубка

Багатьох цікавить чи можлива заливка стрічкового фундаменту без опалубки, тому що це значно скорочує час підготовчих робіт і фінансові витрати. Опалубка необхідна в тому випадку, коли фундамент сильно заглиблюється або височіє над рівнем ґрунту. Якщо глибина фундаменту невелика, і він не повинен виходити за межі рівня ґрунту, можна обійтися без опалубки. Завдяки такому рішенню нема потреби витрачатися на покупку матеріалів для її будівництва. Але необхідно враховувати той факт, що укладання бетону не можна робити, коли за опалубку виступають ґрунтові стіни. Це обумовлено властивістю ґрунту вбирати вологу. Він забере всю воду з розчину, і процес гідратації цементу не завершиться. Тому землю необхідно закрити водонепроникним матеріалом, в якості якого найкраще підходить поліетиленова плівка. Вона не пропустить воду і ніяк не вплине на конструктивні характеристики фундаменту.

Чи можлива часткова заливка

Тепер розглянемо, чи можна заливати стрічковий фундамент частинами. Не завжди можлива споруда монолітної основи через брак бетонного розчину. Такі ситуації виникають, коли немає можливості купити або виготовити розчин в необхідному обсязі. Тому бетон заливається невеликими порціями, і тут важливо дотримуватися технології. Після укладання першого шару, наступний необхідно заливати не пізніше ніж протягом доби або вже після трьох днів. Перший спосіб називається безперервним литтям, а другий — методом холодного шва.

Це пояснюється тим, що протягом доби розчин схоплюється, а тому можна продовжувати, укладаючи наступний шар. Протягом перших трьох днів бетон застигає, через що він трісне, не маючи достатньої міцності, якщо залити наступний шар розчину. Тому оптимальна схема заливки стрічкового фундаменту у два етапи рекомендується саме з перервою в три дні. За цей час нижній шар досить застигне, щоб витримати навантаження від бетону, що заливається другим етапом.

Методи заливки частинами

Тепер розглянемо методи заливки частинами. Їх розрізняють всього три:

  • горизонтальний;
  • вертикальний;
  • діагональний.

Вище ми розглянули горизонтальне укладання, коли розчин рівномірно розподіляється по всій площі опалубки двома і більше шарами. Тепер розберемо вертикальний метод, що припускає поділ траншеї на блоки за допомогою перегородок з металу. Блоки можуть бути різних розмірів, в залежності від кількості розчину виготовляється за один раз. Заливаючи по черзі блоки, можна розтягнути будівництво фундаменту на бажаний час. Діагональний метод заливки має на увазі застигання горизонтального шару бетону під кутом 45 градусів. Цей метод складний через те, що потрібен каркас особливої ​​конструкції. У всіх випадках технологія заливки стрічкового фундаменту частинами поступається монолітній плиті в міцності. Тому його рекомендується будувати за один раз.

Етапи заливки

Тепер поетапно розглянемо, як правильно зробити стрічковий фундамент для будинку своїми руками. Це завдання починається з аналізу місцевості на предмет несучої здатності ґрунту. Якщо земля підтоплена, ділянку необхідно осушити. Наявність не щільної породи ґрунту змушує заглиблювати фундамент на 100-150 сантиметрів. Якщо земля має достатню несучу здатність, досить заглибитися на 40-50 сантиметрів. Якщо з глибиною укладання бетонного розчину вже визначилися і зробили розрахунок габаритів майбутньої будови, можна приступати до будівництва основи в такій послідовності:

  • Розмітка ділянки. Виконання цього завдання починається зі вбивання першого кілочка на місці, де буде кут будинку. Далі, за проєктом, від нього відміряється відстань, залежно від розміру стін. На всіх кутах забиваються дерев’яні кілочки. Потім між ними натягується нитка або мотузка, що позначає межі майбутньої траншеї.
  • Копання траншей. Як говорилося вище, під стрічковий фундамент траншеї можна викопати вручну, якщо потрібне невелике заглиблення. Якщо ж глибина більше метра, є сенс найняти спецтехніку. На дно викопаних каналів стелиться подушка з гравію з піском і утрамбовується.
  • Будівництво опалубки. В основному використовуються дерев’яні дошки. Якщо опалубка не передбачена, в траншеї укладається поліетиленова плівка, як розповідалося вище.
  • Гідроізоляція стрічкового фундаменту перед заливкою, якщо будується опалубка. Майстри будівельних спеціальностей рекомендують використовувати рулонний вологостійкий матеріал для вирішення цього завдання.
  • Армування. Для створення армувальної сітки використовується арматура діаметром 8-10 міліметрів.
  • Проводиться заливка розчину в один або кілька етапів.
  • Далі необхідно очікувати 28 діб, поки повністю застигне бетон.

Тепер, знаючи, як залити стрічковий фундамент під будинок, слід запам’ятати ще один нюанс, який полягає в гідроізоляції тієї частини основи, яка височить над рівнем ґрунту. Для цього доцільніше використовувати бітумну мастику або інші подібні засоби, що являють собою густу суспензію.

Довговічність такої основи під будинок і інші господарські будівлі залежить від того, наскільки витримується технологія створення стрічкового фундаменту. Зниження його міцнісних якостей можливо в разі пересихання в літню пору або замерзання води при мінусовій температурі. Також значення має використовувана марка цементу, рекомендується не менше М250. Не можна навантажувати бетон до того, як він набере маркову міцність. Тому подальше будівництво можливо тільки через 28 діб.

Наостанок варто сказати, що заливка стрічкового фундаменту під паркан виконується за такою ж технологією. Різниця полягає лише в тому, що потрібно менше заглиблювати, застосовувати для армування дріт діаметром 6-8 міліметрів, а також використовувати цемент марки М150.

Якщо ви плануєте в цьому році будівництво фундаменту в Вишгородському районі, можемо рекомендувати наших партнерів beton-stroy.com.

Напишіть коментар