Бетонна основа є ключовим елементом у зведенні залізобетонних частин будівлі, наприклад, стін, колон і перекриттів. Однак вона не повинна згинатися і тягнутися, тому для додаткової стійкості до неї додають арматуру. Правильно виконаний розрахунок арматури фундаменту дозволить основі будівлі виконувати покладені на неї функції з урахуванням всіх навантажень, що впливають на такі залізобетонні конструкції.

Розрахунок арматури для фундаменту виконується в індивідуальному порядку, бо очікувана міцність каркаса залежить від ряду факторів. Щоб звести до мінімуму ймовірність виникнення тріщин, а також зробити споруду більш стійкою до деформацій, враховують:

  • загальну кількість арматури;
  • площу фундаменту;
  • діаметр стрижнів;
  • навантаження на будову з урахуванням додаткових факторів снігу, вітру та інших.

Існує два способи, як розрахувати арматуру на фундамент вручну і за допомогою спеціальних онлайн-калькуляторів. Останні можуть дещо відрізнятися, але в більшості випадків користувачеві потрібно вказати тип фундаменту, марку бетону, загальну довжину, висоту і товщину стрічки, а також ряд додаткових параметрів.

Зробивши таким чином розрахунок арматури на фундамент, ви зможете зрозуміти, скільки буде потрібно бетону, рядів прутів, якими мають бути довжина нахлиста, діаметр стрижнів тощо. Однак, провести розрахунок можна і самостійно, не вдаючись до допомоги вузькоспеціалізованих калькуляторів та інших програм.

Розрахунок арматури вручну передбачає здійснення певних розрахунків, однак для початку потрібно визначитися з типом фундаменту.

Як правильно розрахувати, скільки потрібно арматури на фундамент стрічкового типу

Для стрічкового часто застосовують схему, яка передбачає монтування прутів в три ряди. В такому випадку у будівлі буде достатня міцність, незалежно від її призначення.

Прути потрібно встановлювати:

  • горизонтально ребристі прути;
  • вертикально гладкі стрижні, причому їх перетин може бути трохи менше, ніж у горизонтальних.

Витрата арматури на фундамент може відрізнятися, але для даної схеми рекомендується укладати чотири поздовжніх прути арматури.

Розрахунок виконується спочатку для ребристих стрижнів. Він включає три етапи, під час яких потрібно:

  • зробити виміри периметра будівлі, під яким буде закладатися стрічкова основа;
  • заміряти параметри стін, розташованих на фундаменті, а потім це значення додати до попереднього;
  • помножити число на заплановану кількість прутів.

Якщо взяти фундамент 6×8 м, потрібно підрахувати периметр основи будинку з урахуванням опорних стін, розташованих над фундаментом:

  • 6 + 6 + 8 + 8 = 28 м

Якщо всередині будівлі передбачена ще одна опорна стіна, для неї також необхідний фундамент, який важливо враховувати. Тобто, в нашому випадку до 28 метрів слід додати ще 6 (або 8, в залежності від розташування стіни), отримавши 34.

Оскільки укладати рекомендується чотири поздовжніх прути, це число множиться на загальну кількість стрижнів:

  • 34 x 4 = 136 м

Скільки потрібно арматури на фундамент будинку: особливості розрахунків

Важливо пам’ятати, що середня довжина стрижнів становить 3-6 метрів, але при цьому дуже мала кількість постачальників можуть запропонувати арматуру нестандартних розмірів. Чим менше або більше довжина, тим менше шансів знайти відповідну пропозицію. Для вирішення цього завдання вдаються до простого рішення – стикувати прути внахлист.

Перед тим як розрахувати кількість арматури для фундаменту, врахуйте, що сусідні прути не можна з’єднувати на одному рівні. Це може негативно позначитися на міцності каркаса тому, що в схемі з’являться найбільш вразливі місця. Щоб не допустити цього, дотримуйтесь відстань між з’єднаннями двох різних стрижнів – від 61 см. Оптимальне значення 1,5 довжини нахлиста.

Тобто, якщо довжина нахлиста в одному стрижні становить 35 см, в сусідньому йому стрижні нахлист повинен розташовуватися на відстані від 61 см. Причина в тому, що 1,5 від 35 см складе 52,5 см менше рекомендованої довжини.

Розрахунок арматури для стрічкового фундаменту припускає відповідність певним стандартам, наприклад, що стосуються діаметру стрижнів. Для поздовжніх оптимальним значенням є 12 мм.

Оптимальна відстань нахлиста залежить від діаметра прутів, який потрібно помножити на 30. При цьому важливо враховувати число стиків або просто врахувати запас у вигляді 15% від довжини прутів. Завдяки цьому вийде врахувати припуски на нахлист. У підсумку, розраховану раніше довжину поздовжніх прутів (136 м) потрібно збільшити до:

  • 20,4 (15% от 136) + 136 = 156,4 м

Як розрахувати кількість арматури на стрічковий фундамент: додаткові прути

Дізнатися, скільки потрібно прутів можна, підрахувавши периметр прямокутника, що описує поздовжню арматуру. Найчастіше використовують стрижні діаметром близько 6 мм.

Якщо взяти за приклад значення 4×6, периметр складе:

  • 40 + 40 + 60 + 60 = 200 см або 2 м

Підрахувавши, скільки буде потрібно таких прямокутників, ви зможете дізнатися витрати арматури на стрічковий фундамент. Здійснити це можна:

  • підрахувавши на попередньо підготовленому кресленні, скільки буде потрібно прямокутників в сумі;
  • розділивши довжину периметра на відстань між прутами.

Розрахувавши кількість перемичок, враховуючи, що між ними потрібно залишати відстань 0,5 м, ви дізнаєтеся необхідну їх кількість для фундаменту. Це число потрібно помножити на периметр прутів 2 м. Для фундаменту 4×6 м знадобиться близько 40 перемичок 2 x 40 = 80 м.

Розрахунок арматури на монолітний фундамент

Якщо взяти за приклад фундамент 6×6, в ньому прути потрібно укладати перпендикулярно, сіткою, на відстані близько 20 см один від одного. При цьому в конструкції повинно бути передбачено два рівні армування. Рекомендований діаметр прутів — 10 мм, але для пухкого ґрунту рекомендується використовувати арматуру від 12 мм.

В даному прикладі буде потрібно близько 60 стрижнів для кожного з рівнів, тобто, 120 прутів в цілому. Помноживши число стрижнів на їх довжину (6 м), отримаємо 720 м — витрата на 6×6 м.

При цьому розрахунок арматури для монолітного фундаменту повинен враховувати додаткове навантаження на будову, наприклад, снігове і вітрове. Від цього буде залежати кількість необхідної арматури, її діаметр тощо.

Розрахунок арматури для плитного фундаменту

Плитний фундамент — це більш складний, а значить і витратний в плані необхідних матеріалів варіант, що прямо впливає на його вартість. Він складається з двох сіток, які з’єднуються одна з одною.

Як правило, для армування беруть рифлені стрижні діаметром 12-14 мм. Кожна комірка має розмір 20×20 см. Якщо взяти для прикладу фундамент 6×6 м, для нього буде потрібно:

  • 6 ÷ 0.2 (крок 20 см) = 30 шт. уздовж фундаменту і стільки ж поперек, для утворення сітки.

Кількість прутів в сітці (60) потрібно помножити на їх довжину (6 м) = 360 м.

Обидва рівні з’єднують вертикальними стрижнями, кількість яких відповідає всім перетинам горизонтально розташованої арматури:

  • 30 x 30 = 900 з’єднань

Між сітками необхідно дотримуватися відступу 10 см, тому буде потрібно:

  • 900 x 0,10 = 90 метрів вертикальних ребристих стрижнів

Тобто, для однієї з двох сіток потрібно 450 (360 + 90) метрів арматури. Для обох сіток — 900 м. При цьому, щоб розрахувати арматуру на плитний фундамент, потрібно враховувати запас на зв’язку внахлист тощо.

Що потрібно враховувати при розрахунок арматури фундаменту

Важливий момент, про який слід пам’ятати, плануючи армування фундаменту — нахлист прутів. Річ у тому, що всюди, де перетинаються прути, необхідно стикувати їх за допомогою спеціального в’язального дроту. Але його кількість безпосередньо залежить від схеми розрахунку і креслення.

Наприклад, для плитного фундаменту дроту потрібно більше: в місцях з’єднання перетинаються не тільки горизонтальні, але і вертикальні стрижні. Тобто, замість одного вузла знадобиться зробити два. Через це фінансові витрати на в’язальний дріт для плитного фундаменту будуть як мінімум у два рази вище, ніж для стрічкового, а витрати на арматуру — в 6 разів і більше.